“10 sene sonra bütün çatılarda güneş enerjisi panelini görebiliriz”

 Tarih: 24-12-2017 11:27:19
Barbaros Mahallesi Kayalar Sokak’ta Güneş Enerji, Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemleri üzerine hizmet veren SUNKALE’nin yetkilisi Anıl Karaman gazetemize özel yaptığı açıklamalarda güneş enerjisi üzerine kurulan hayallerinin gerçeğe dönüşme serüvenini anlattı.

Anıl Karaman uzun yıllardır hedefledikleri işleri 3 koldan harekete geçirdiklerini belirterek, “Uzun süredir bir hayalim vardı. Güneş enerjisinden elektrik üretmek istiyordum. Yaklaşık 5 senedir bunun hayali ile yaşıyorum. Bizim düşüncemiz sadece iş yeri açmak değil, hayallerimizin arkasından gitmekti. Biz bu işi merdiven altından çıkartmak istiyoruz. Bölge olarak da Çanakkale’nin iklimi gayet elverişli. Çok nem ya da sıcak panellere zarar verebiliyor. Yakında belki 10 sene sonra bütün çatılarda güneş enerjisi panellerini görebiliriz” şeklinde konuştu. 

Bize kendinizi tanıtabilir misiniz? Bu sektöre giriş hikayeniz nedir?

Ben elektronik mühendisiyim. Benim asıl sektöre girişim üniversiteden mezun olduktan sonra özel bir firmada çalışarak gerçekleşti. Daha sonra Antalya’da güvenlik sistemleriyle başladım. Sonra İzmir’e geçiş yaptım. Yaklaşık yedi senedir güvenlik sistemlerinde proje mühendisliği ve saha mühendisliği yapıyorum. Asıl tecrübeli olduğum yer orasıdır. Ancak bir işletmede, bir markette üç tane dört tane kamera projesi şeklinde değil. Büyük fabrikaların 100 bin dolarlık, 200 bin dolarlık büyük projelerini çizerek gerçekleştirdik. Bu anlamda tecrübelendim.

“3 FARKLI SEKTÖRLE PİYASAYA GİRİŞ YAPTIK”

SUNKALE olarak neler üzerine hizmet veriyorsunuz?

Öncelikle yenilenebilir enerji kaynakları üzerine hizmet veriyoruz. Asıl faaliyetlerimiz güneş enerjisinden elektrik üretmek üzerine gerçekleşiyor. Bunun yanında akıllı ev sistemleri ve güvenlik sistemleri üzerine de hizmet veriyoruz. 3 farklı sektör olarak piyasaya giriş yaptık. Yeni bir firmayız. İki üç aylık bir firmayız.

“UZUN ZAMANDIR HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Güneş enerjisi üzerine gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Uzun süredir bir hayalim vardı. Güneş enerjisinden elektrik üretmek istiyordum. Yaklaşık 5 senedir bunun hayali ile yaşıyorum. 2021 yılında mesela yurtdışında Avrupa’daki ülkeler benzin ve mazotlu araçları yasaklıyorlar. Bu ne demek oluyor? Elektrikle çalışan araçların artık piyasaya gireceği  anlamına geliyor. Benim de şöyle bir hayalim var. Benzin istasyonları değil de artık bunların yerini elektrik istasyonlarının alacağı noktası hem çevreyle, doğayla olan pozitif orantısı hem de teknolojiye uyum sağlaması açısından önem taşımaktadır. Türkiye’nin elektrik anlamında bir rezervi var. Bu rezerv de bitiyor. Ve elektrik de pahalanacak. Alternatif, yenilenebilir enerji kaynakları bu noktada devreye girerek büyük önem arz ediyorlar.

“BU İŞİ MERDİVEN ALTINDAN ÇIKARTMAK İSTİYORUZ”

Çanakkale’de yaptığınız işin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Biz de bundan esinlendik. Bizim düşüncemiz sadece iş yeri açmak değil, hayallerimizin arkasından gitmekti. Biz bu işi merdiven altından çıkartmak istiyoruz. Elektrikçi arkadaşlar açmışlar, bir şeyler yapıyorlar. Ancak biz arkalarını hep toparladık. Yaptıkları işler arıza verdiğinde, teknik olarak servis ihtiyacı duyduklarında hep biz karşıladık. Bu işi merdiven altından çıkartmak istiyoruz. Profesyonellere kalsın. Ben zaten bu konuda eğitimlerimi aldım. Yetkilendirme belgelerimiz var. Alternatif eğitimlerle kendimizi geliştiriyoruz. Biz iyi bir hizmet vermek istiyoruz. Çünkü biz leblebi ya da nohut satmıyoruz. Bu önemli bir şey, bu hizmet. Elektrik işi ciddi bir iş. Elektrik işinde yanlış bir şey yapıldığında karşı tarafa hem maddi hem manevi zarar verilebiliyor. Bundan dolayı bizler yani ben bir mühendis olarak daha farklı düşüncelere sahibim. Amacımız ilk önce bu bölgede hizmet vermek. İnsanları bilinçlendirmek. Verdiğimiz teknik hizmetle Türkiye’nin her tarafına ulaşmak istiyoruz.

“BAĞ EVLERİ İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ”

Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?

Tarım sulama yapan arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Jeneratörle bu işi gerçekleştiriyoruz. Saatte kaç ton su basmak istiyor belirliyoruz. Güneş çıktığı zaman saatte kaç tonluk su istiyorsa tarım sulamasını yapabilsin istiyoruz. Bunun yanında mobil cihazlar var. Cihazını kurup açıp güneş panellerini koyup, çadırı vardır, çadırına elektrik çekebilir. Konteynırı varsa konteynırına çekebilir. Konteynerin üstüne koyabilir. Bazı firmalara paketler yaptık. Işık paketi yaptık. Bir konteynerin aydınlatmasını gerçekleştirdik. 3 saat televizyon çalışsın denilebiliyor, buzdolabı 24 saat çalışsın denilebiliyor.  Çamaşır bulaşık makinaları için de uygulanabiliyor. Bunun yanında bağ evleri de önemli. Örneğin trafo çok uzak olabiliyor. 5 km-10 km uzaklıkta olabiliyor. Getirmek baya bir maliyetli olabiliyor. Tüketici neler kullanmak istiyorsa elektronik cihazlar olarak bunlar belirlenir. Yine bağ evi tarzı yerlere de bu hizmet götürülebiliyor. Bunun haricinde örneğin ben evimde ayda 10 kW h elektrik harcıyorum. Tükettiğimi üretebiliyorum. Ve bunu nasıl yapıyorum? Bu farklı bir sistem. TEDAŞ’ta biz mühendisler bunun hesaplamalarını yapıyoruz. Fazlasını da TEDAŞ’a satabiliyoruz. Bu sistem elektriğe bağlı olan bir sistem. Diğer sistem elektrikten tamamen bağımsız aküler yardımıyla depolanan, elektriği aküler yardımıyla sağlayan pahalı bir sistem. Diğer sistem ise direkt benim bir aylık tüketimim var, ben bunu üretmek istiyorum. Ama şebekeye bağlı bir şekilde istiyorum, fazlasını da TEDAŞ’a satabiliyorum şeklinde gerçekleşiyor.

 “ÇANAKKALE’NİN İKLİMİ GAYET ELVERİŞLİ”

Çanakkale iklim açısından güneş enerjisi projelerine uygun mu?

Avrupa’ya giren güneş ışının Türkiye’nin dörtte biri seviyesinde. Almanya’nın yüzde sekseni güneş paneliyle enerjisini sağlıyor. Biz de bu hedeflerimize hazırlanıyoruz. Geleceği gören bir öngörüyle hareket etmek istiyoruz. Herhangi bir köye gittiğimizde en azından bir tanesinde güneş paneli vardır. İlla ki vardır. Yakında belki 10 sene sonra bütün çatılarda güneş enerjisi panellerini görebiliriz. Geleceğe yatırım yaptığımızı düşünüyorum. Bölge olarak da Çanakkale’nin iklimi gayet elverişli. Çok nem ya da sıcak panellere zarar verebiliyor.

“İNSANLARIMIZI BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Çanakkale halkına buradan söylemek istedikleriniz nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından korkmasınlar. Kafalarına takılan her sorunu, ihtiyaçları doğrultusunda sorabilirler. Sadece maksat bilgi alınmasıdır. Biz insanlarımızı bilinçlendirmek, önemini anlatmaya çalışmaktır. Biz satalım karşılığını alalım şeklinde bir bilinçle olaya yaklaşmıyoruz. Ve aslında çok uçuk rakamlardan da söz etmiyoruz. Böyle bir sistemi ev fiyatına gelir zannetmesinler. Öyle değil. En azından bilgi alarak sistemle ilgili bilinçlenmeleri için her zaman yanlarında olacağız.

Özel Haber: Seda Atan

  Bu haber 6627 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Akkoyun, Çanakkale şehitlerinin isimlerin..
Muhtarlıktan mobil uygulama Muhtarlıktan mobil uygulama Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu, Cevatpaşa Muhtarlığı’nın yeni telefon uygul..
Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Kosova’dan Çanakkale’ye Şehitleri gezmek üzere gelen Mitrovicha Türk Kadın Dostl..
Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce yürütülen çevre ve temizlik fa..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI