“2017 Tasarruf Yılı Olacak”

 Tarih: 16-01-2017 15:55:41
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kurdaki dalgalanmanın konjonktürel olduğunu ve bir süre sonra etkilerini yitireceğini belirterek, "Bunda hükümet olarak aldığımız ve alacağımız kararlar etkili olacak" dedi.

Ağbal, "2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aralık ayı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin bir soru üzerine Ağbal, geçmiş yıllarda da aralık ayı bütçe açıklarının diğer aylara göre yüksek çıktığını belirterek, bunun temel nedeninin başta yatırım harcamaları olmak üzere, kamu kurumlarının hak ediş ödemelerini büyük ölçüde aralık ayında yapmaları olduğunu ifade etti.

Ağbal, "Bu sene aralık ayının geçen senelerdeki aralık aylarına göre, özellik arz eden bir yönü bulunmamaktadır" diye konuştu. Bütçe açığının geçen yılın aralık ayında 18 milyar lira civarında olduğunu hatırlatan Bakan Ağbal, bu yılın aynı ayında ise açığın 27 milyar lira civarında gerçekleştiğini bildirdi. Ağbal, "Özellikle 2015'te kararlaştırılan ama 2016'da ilk defa uygulamaya konulan harcama programları Aralık ayındaki bütçe açığını yukarıya çekmiştir" değerlendirmesinde bulundu.  Önemli olanın yılsonu için belirlenen bütçe açığı hedefinin gerçekleştirilmesi olduğunu anlatan Ağbal, gerek gelir, gerekse gider tarafında uygulamaya koydukları kararlar neticesinde bütçe açığı hedefini tutturduklarını kaydetti.

"BÜTÇEYE İLİŞKİN SPEKÜLASYONLAR GERÇEĞİ YANSITMAMIŞTIR"

Bütçe açığının geleceği seviye konusunda yıl içinde farklı değerlendirmeler yapıldığını belirten Ağbal, "Bugün çok net bir şekilde görebiliyoruz ki bütün o yorumlar ve spekülasyonlar gerçeği yansıtmamıştır. Bunun arkasında hükümet olarak mali disiplin konusunda ortaya koyduğumuz yaklaşım önemli etken olmuştur" ifadelerini kullandı. Faiz dışı fazlaya ilişkin verileri de paylaşan Ağbal, 2016'da faiz dışı fazlanın 21 milyar lira olarak gerçekleştiğini aktardı. Bir başka soru üzerine Bakan Ağbal, 2017'de reel sektöre olan destekleri artırarak devam ettirdiklerini kaydetti. "Bu yıl reel sektöre yaklaşık 32,3 milyar lira destek vereceğiz." diyen Ağbal, ihracat desteklerine önemli artış yaptıklarını, esnaf ve KOBİ'lere verdikleri desteği de artırdıklarını belirtti.

İşverenlere yönelik asgari ücret desteğine 2017'de de devam edeceklerini vurgulayan Ağbal, "Asgari ücret desteğini ilk getirdiğimiz dönemde bunu sadece bir yıla ilişkin bir düzenleme olduğunu ifade etmiştik ancak yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde 2017'de de asgari ücret desteğinin devam etmesinin doğru olacağını değerlendirdik" dedi.

DÖVİZ KURUNDAKİ HAREKETLİLİK

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle özel sektöre ne gibi destekler verilebileceğine dair soruyu da yanıtlayan Ağbal, hükümet olarak işletmelere, karşılaşabilecekleri riskler dolayısıyla bütçe imkanları dahilinde destek olduklarını, bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ağbal, kur hareketliliğine ilişkin de "Kurdaki, bana göre, konjonktürel dalgalanma bir süre sonra etkilerini yitirecek. Bunda hükümet olarak aldığımız ve alacağımız kararlar etkili olacak." diye konuştu.

 "MEMURLARA ÖZEL BİR VERGİ TARİFESİ OLUŞTURULMAYACAK"

Memurların 2017'de vergi karşısındaki durumlarına yönelik bir soru üzerine Ağbal, vergi tarifesinin bütün kesimler için ortak olduğuna dikkati çekti. Artan oranlı vergi sisteminin evrensel bir uygulama olduğunu anlatan Bakan Ağbal, kişilerin gelirleri yıl içinde arttıkça buna bağlı olarak vergi oranının artmasının doğal görüleceğini belirtti. Vergiye tabi kazanç hesabında memurların elde ettiği gelirin bir kısmı için vergi istisnası uygulandığına işaret eden Ağbal, "Dolayısıyla memurlara dönük özel olarak bir vergi tarifesinin oluşturulması veya vergi oranlarının bu şekilde uygulanması söz konusu olamaz." değerlendirmesinde bulundu. Yüksek maaşlı memurlara daha yüksek vergi uygulamasının zaten var olduğunu anımsatan Ağbal, 2011'de yaptıkları düzenlemeyle daha yüksek maaş alan gruplar için matrahın tamamını vergiye dahil ettiklerini bildirdi.

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün belli bir seviyede tutulmasına ilişkin de konuşan Ağbal, "Asgari ücreti 2017 yılı için bin 404 lira olarak açıkladık. Bu yıl yine hiçbir asgari ücretlinin geliri vergi nedeniyle bin 404 liranın altına düşmeyecek." dedi.

"2017 TASARRUF YILI OLACAK"

Ağbal, bir başka soru üzerine "2017'nin tasarruf yılı olacağını" açıkladı. Kamu harcamalarındaki artışın en az seviyede olması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ile kamuda her türlü savurganlığın önüne geçilmesinin maliye politikasındaki temel hususlardan olduğuna işaret eden Ağbal, şöyle devam etti: "2017'de hem personel harcamalarında hem de cari harcamalarda önemli tasarruflara gideceğiz. Bakanlık ve ekonomi yönetimi olarak personel harcamalarının belli bir seviyede tutulması noktasında aldığımız kararlar vardır. Maliye Bakanlığı olarak da uygulamaya koyduğumuz ve koyacağımız tedbirler bulunmaktadır. Bizim için önemli olan mutlaka ve mutlaka cari harcamaların kontrol altında tutulması, personel harcamalarının belli bir seviyede ve dengeli bir şekilde sürdürülmesidir."

Bakan Ağbal, bütçeden gerek reel sektör destekleri gerek yatırımın artırılması, gerekse ekonominin bütçe üzerinden desteklenmesi konusunda ortaya koydukları perspektifi bu yıl da devam ettireceklerini vurguladı.

  Kaynak: Haber Merkezi   Bu haber 940 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ulusal Haber HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Akkoyun, Çanakkale şehitlerinin isimlerin..
Muhtarlıktan mobil uygulama Muhtarlıktan mobil uygulama Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu, Cevatpaşa Muhtarlığı’nın yeni telefon uygul..
Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Kosova’dan Çanakkale’ye Şehitleri gezmek üzere gelen Mitrovicha Türk Kadın Dostl..
Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce yürütülen çevre ve temizlik fa..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI