Ahşapta Yaratıcılık Dorukta

 Tarih: 31-03-2017 10:54:26
Çanakkale’de ahşap dekorasyonda yepyeni bir konseptle yola çıkan Hasan Dönmez ve Emre Ulaş’ın işletmeciliğini yaptığı Ada Concept Mağazası Barbaros Mahallesi Şehit Gürol Caddesi’nde hizmete girdi. Ortaklardan Hasan Dönmez, “Doğadan gelen her ürün eşsiz, bizim ürünlerimizin bir benzeri daha yok. Yaratıcılıkta sınır yok. Müşterinin istekleri doğrultusunda her ürünü yapmaya çalışıyoruz” dedi.

İşte ortaklardan Hasan Dönmez ile yaptığımız keyifli söyleşi…

Ada Concept’in kuruluş hikayesi nedir?

Kuruluş hikayemiz çok eskilere dayanmıyor. Yaklaşık bir aydır faaliyet gösteriyoruz ancak açılışımız olalı 1 hafta kadar bir zaman oldu. 6-7 aydır kendi merakımız olarak ortaya çıkıp işe olan ilgimizi bu noktaya kadar getirdi. İnsan keyif olduğu işi yapmalı. Bizi mağaza açmaya yöneltti. Bunun artık bir hobi halinden çıkmasını istedik. Daha önce de dekorasyon tadilat işleriyle uğraşıyorduk. Emlak alım satımıyla uğraşıyorduk. Ortağım Emre Ulaş karar verme tasarım aşamasını bana bırakıyor. Emre de artık burada olacak. Daha aktif yer alacak. Tasarım boyutunda ben varım. O işin takibi boyutunda. Şu an bu ürünler İstanbul’da Bursa’da olan ürünler ama Çanakkale’de bunu bu şekilde bizim gibi doğru yapmaya çalışan bir yer olmadığını gördük. Bu başlı başına ayrı bir iş aslında.

DOĞADAN GELEN HER ÜRÜN EŞSİZ

Ahşap konseptini nasıl kullanıyorsunuz? Hangi ürünlerle birleştiriyorsunuz?

Her kütük masa, doğru kütük masa değildir. Biz ağaçlarımızı Bursa’dan getiriyoruz. Yaklaşık 1-1.5 sene bekletiyoruz. Bazılarını fırınlatıyoruz. Bazı sert ağaçlar, meşe ağacı gibi ağaçlar fırınlandığında çok fazla çatlama yapıyor. Aşırı derecede o yüzden bekletiyoruz. Onun dışında bizim konseptimiz ceviz. Yine cevizle ilgili beklettiğimiz ağaçlarımız var. Bu masa mesela ceviz bir masa. Bu masa bu işin en yüksek noktalarından biri. Özellikle tek parça olup geniş çaplı olması çok önemli. Bu ağaçlardan elimizde seri üretebilecek kadar potansiyel ağacımız var. Bugün 50 masalık bir sipariş alsak yaklaşık bir ay içinde hazır hale getirebiliyoruz. Restoranlarda, ofislerde, bahçelerde kullanılabilir. Biz değişik bir masa çıkartmayı düşünüyorduk. Ahşap ayaklı, ağır masamız ortaya çıktı. Biraz da böyle taş devrinden fışkırmış gibi oldu. Müşterilerimiz onu çok beğendiler. Elimizde şu anda yaptığımız işlerimiz var. Biz sadece kütük masa değil ahşabın her türlüsünü göz önüne koyarak, her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Saatlerimiz, tablolarımız da var. Ahşabı bir şeylerle karıştırmak gerekiyor. Her yer ahşap olduğu zaman boğabiliyor. Her ürün orijinal ve tek. Doğadan geldiği için eşsiz. Biz hazır üründen çok kendi içimizden gelen, kendi düşündüğümüz şeyleri yapıyoruz.

ÜRETİMDE SINIR YOK

Müşteriler sizlere istedikleri tasarımları anlatıyorlar mı?

Genelde müşterilerle kendi istekleri doğrultusunda çalışıyoruz. Sosyal medya hesabımızda kendi adımıza sayfamız var. En son bir tv ünitesi yaptık. Normalde o modelin Çanakkale’de bir benzeri yok. Biz müşterinin isteğine göre, konuşarak, tartışarak bir süreç içerisinde çıkarttık. Ama ağaç ürünlerde ben bu masayı aldım. Ben bu masayı aldım, aynısından bir tane daha istiyorum mantığı mümkün değil. Bunlar tasarım işi. Farklı bir şeyler ortaya çıkartmak ana mesele aslında. Bu parçayı bir masa olarak da kullanabilirsiniz. Duvara yapışık olarak da bir modeli kullanabilirsiniz. Bu ağaçlar yaklaşık 70-80 yıllık ceviz ağaçlarından yapıldı. Alttaki yemek masamız iki parçadır. Biz bu ağaçları aldığımız zaman kesilmiş olarak aldığımız zaman isteklerimize göre şekillendiriyoruz. Aynalarda da şöyle bir şey var. Sehpanın bir parçası olarak kullanabiliyoruz. O şekilde değerlendiriyoruz. Daha küçük bir parçayı oyup sehpa yapıyoruz. Üretimde sınır yok. Genelde bizde müşteri geliyor. Her şeyi beğeniyor ama acaba evimize uyar mı diyor. Sonra tekrar geliyorlar biz baktık ama bunlar olacak gibi değil, siz gelip bakar mısınız diyorlar. Sonra onlara uygun ürün çıkartmaya çalışıyoruz. Genelde çalışma şeklimiz bu şekilde. Ahşap işlerin yanında mutfak işlerimiz var. Banyo tasarımları, mutfak tasarımları var. Bunlarla ilgili de proje bazlı çalışıyoruz. Konsollar bizim en çok talep gören ürünlerimizden. Burada kendimiz hem ofis için kullanıyoruz, hem teşhir amaçlı kullanıyoruz. Bu ürünlerimize de yoğun bir talep var. Onun dışında tablolarımız yine kendi tasarımımız. Bunları biz Azerbaycan’dan çalıştığımız ressamlar var. Onlara modellerini gönderiyoruz. Yine bu tabloların da aynısının bulunma şansı yok. Mesela bir masayı alırken aydınlatma ürünü de bakabiliyorlar. Buradaki ürünlerin yüzde seksen beşi doksanı hazır alınanların dışında el işçiliğiyle yapılan ürünler. Tablolarımız, avizelerimizin bir kısmı kendi ürünlerimiz. O yüzden de hepsini kendimiz yapmaya çalıştığımız için, hazır ürün olmadığı için mağazayı açma süremiz uzadı.  Yaratıcılıkta sınır yok.

FİYAT POLİTİKAMIZ İLE İDDİALIYIZ

Sizi aynı alanda çalışan diğer mağazalardan ayıran nokta nedir?

Bizi diğer yerlerden ayıran şey ürün yelpazemizin hiçbir şekilde diğer firmaların ürünleriyle benzerlik göstermemesi. Tamamen kendi tasarımımız olması. Bu yüzden de kıyaslanabilecek bir fiyat politikası ya da bir tasarım politikası gibi bir şey olmuyor. Tamamen kendi ürünlerimiz. Tabi ki bizim de internetten esinlendiğimiz ürünler oluyor yabancı sitelerde. Ama biz onlara biraz daha farklı renk katıp ortaya çıkarıyoruz. O yüzden diğer firmalardan ayıran bir sonraki şey de fiyat politikamız. Çünkü kendi tasarladığımız ürünler olduğu için ve parkende satıştan çok proje bazlı çalıştığımız için bizim çalıştığımız sisteme benzer büyük firmalar var. Konsept işiyle uğraşan firmalar var ama genelde müşterilerimizden aldığımız kütük masa, sehpa, mutfak hepsinin ulaşılabilir fiyatları olduğu yönünde geribildirimler oluyor. A pahalıymıştan ziyade  aa acaba evime olur mu sorusunu soruyorlar. Şu kütük masanın normalde İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da büyük AVM’lerde aynı masanın fiyatı 7 binin üzerinde. Biz burada bu masaya 5.200 TL gibi bir fiyat belirledik. Bu fiyat da bizim mağazamızdaki en pahalı ürün. Bizim müşterimiz evinde ahşap istiyorsa, masa konusunda 1.500 TL’den 7-8 bin TL’ye kadar fiyat seçeneği sunuyoruz. Bu masanın değerli kılınmasının sebebi tek parça olması. Ölçüleriyle, işlenmesiyle, geçen aşamalarıyla ilgili bir durum. 3 bin TL’ye olan masamız örnek veriyorum iki parçadan üç parçadan oluşan ağaçtan oluşan bir ürün. Bizim bütün ürünlerde genel olarak garanti politikamız var. Mesela masanız çatladı biz bunun yine elimizden geldiği kadar garantisini vermeye çalışıyoruz ama çatladı diyelim, biz buradayız geliriz alırız. Çok sağlam ürünlere sahibiz. Masaların ömrü 250 yıl. İnsanlar bunu duyunca şaşırıyor. 4-5 nesil gidebilir. Ahşabı en çok demir ferforjeyle yakıştırıyorum. Demir içinde bulunduran konsollar. Ancak en yakıştırmadığım beyaz. Masa ayağında, sehpa ayağında beyazı yakıştırmıyorum. Müşteriler fiyatla ilgili ilk önce ürküyorlar. Ancak açıklayınca fiyatların uygunluğunu görüyorlar. Lambalarımızda da iddialıyız. Mutfakla ilgili fiyat politikamız da çok iyi. Yaptığımız iş sadece mutfak, dekorasyon, aksesuar işi, aydınlatma işi olmadığı için fiyatları mümkün olduğunca alt düzeyde tutabiliyoruz. Kendi ürettiğimiz olduğu için de çok daha rahat fiyatlarda oynamaya yapabiliyoruz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Biz teşekkür ederiz.

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 1063 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI