AK Partili Turan’dan KHK değerlendirmesi

 Tarih: 26-12-2017 22:32:48
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "15 Temmuz ve 15 Temmuz eyleminin devamıdır.

15 Temmuz darbe girişimini engelleme için yapılan fiile ilişkin adımlardır" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, TBMM’de açıklama yaparak soruları cevapladı. Turan, CHP Grup Başkanvekili Özkoç’un açıklamalarına değinerek, "Sayın Özkoç’un iddia ettiği gibi Kanun Hükmünde Kararname asla geleceği ve geçmişi kapsayan bir düzenleme değil. Sayın Bakanımızın, parti sözcümüzün ifade ettiği gibi 15 Temmuz ve eylemlerini engellemek için yapılan muhtemel davalarla karşı karşıya kalınmaması için atılan adım. İlk KHK’larda aynı düzenleme resmi görevliler için yapıldı. O zaman CHP ses çıkarmadı. O zaman bunu gündem yapmadı. Hiç kimse bunu Türkiye toplumuna taşıyıp da neden böyle düzenleme çıktı, bunun milis güçleri, bir takım yanlışları olma riskleri var’ demedi de, bugün yeni bir şey varmış gibi tekrar gündeme getiriyorlar. Bir KHK resmi görevliler için bu meşruiyet hakkı verildi. Hiç bir eleştirisi yok. Sanki yeni bir düzenlemeymiş gibi bununla ilgili muazzam bir gündem var. Yapılan iş hukuki meseledir. Yapılan iş, Ceza Kanunumuzun 25. maddesinde ifade edilen meşru müdafaa, zorunlu savunma hakkını veren bir şeydir. Bu yeni bir düzenleme değil. Size karşı saldırı varken, buna engellemek için azami ölçüde gayret edersiniz. Orada affedilen bir suç yok. Darbeye karşı koymak suç değil ki. Hangi suçun affından bahsediyorsunuz? Tankı durduran yiğide devlet malına zarar verdi diye dava mı açacağız? Adamcağızı bir iki sene mahkemelerde süründürelim mi" ifadelerini kullandı.

 

Turan, CHP’nin resmi görevliler için düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü hatırlatarak, "O zaman bunu da götürsün, bunu da kanunlaştıralım. Anayasa Mahkemesi CHP’nin başvurusunu inceler, haklı bulursa, zaten CHP açısından sorun yok. Altı ay önce resmi görevliler için getirilen bu düzenlemeyi sadece Anayasa Mahkemesi’ne gönderip, hiçbir siyasi gündem yapmayan, kamuoyu oluşturmak için çalışmayan CHP neden bugün yapıyor? Bununla ilgili farklı bir tavır sergilediler" şeklinde konuştu.


 

"Bir yanlış varsa, Bakanlık ilgili adımı atar"

 

"15 Temmuz ve 15 Temmuz eyleminin devamıdır. 15 Temmuz darbe girişimini engellemek için yapılan fiile ilişkin adımlardır" değerlendirmesini yapan Turan, Abdullah Gül’ün KHK hakkında söylediklerine ilişkin ise ,"KHK bununla ilgili kurmaylarla görüşülerek çıkarıldı. Daha eski düzenlemelerde hassasiyeti paylaşmayanların bugün paylaşmalarını doğru bulmuyorum. Daha önceki düzenlemede resmi görevliler için bu hak verilirken rahatsız olmayanların bugün rahatsız olmalarını üzülerek karşılıyorum. O yüzden bir yanlış varsa, Bakanlık ilgili adımı atar" diye konuştu.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin olarak Turan şunları söyledi:

 

"Sayın Bahçeli, FETÖ için üzülmeyenlerin, FETÖ için eyleme katılmayanların bu işi anlamayacağını ifade etti. O akşam sabaha kadar evinizde kravatla birlikte darbeyi televizyonda izliyorsanız, bu KHK’yı anlayamazsınız. Siz o akşam evde kahve, çay içerek, tıraş olarak, sabaha kadar darbeyi televizyondan izliyorsanız, bu KHK’yı anlayamazsınız. Gelin gazi, şehit yakınlarımızın olduğu duruşmalara, ne demek istediğimi anlarsınız. Utanmadan sıkılmadan gazilere, şehit yakınlarına ’yargılanacaksınız’ diye bağırıyorlar. O yüzden bu psikolojiyi yönetmek hükümetin görevi değil mi? ’Yargılanacaksın’ iddiasına maruz kalan gazimize, şehit yakınımıza ’hayır yaptığınız iş devletin yanında olmaktı. Siz bu yüzden şehit oldunuz, gazi oldunuz. Siz ’yargılanmayacaksınız’ demek TCK’nın ön gördüğü meşru müdafaa hakkını bir defa altını çizen bir düzenleme hakkı değil mi? O yüzden Meclis’te kapalı kapılar ardında, toplantı salonlarında artistik yapan CHP milletvekillerimizi duruşmaların olduğu Sincan başta olmak üzere şehit yakınlarını, gazilerin olduğu yerde ’hayır. Biz tanka çıkanı dur diyeni ’yargılayalım’ demesini beklerim. Çıksın CHP’nin Grup Başkanvekili şehit yakınlarına ’sizi yargılayacağız’ desin. Bu tamamen bağlamından saptırılan meseledir. Konu 15 Temmuz ile ilgilidir. Zaten resmi görevliler için olan düzenlemenin tekrarıdır."


 

"Tek tip elbise giymesi şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin talebidir"

 

Darbe girişimi yapanların tek tip elbise giymelerine ilişkin soruya Turan, "Tek tip elbise dünyanın pek çok yerinde yargılama esnasında kullanılan yöntem. Bunu şehit yakınlarımızın gazilerimizin ısrarlı talebi üzerine hükümetimiz KHK ile gündem getirdi. Daha önce de ’Kahraman’ yazlı tişörtlerle şov yapan örgütün bir daha şov yapmaması için yapılan adımdır. Darbe suçlarına karışan, darbenin içerisinde olan insanların tek tip elbise giymesi şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin talebidir" karşılığını verdi.

Turan, şöyle konuştu:

 

"Türkiye’de bu millet ilk defa ’Adnan Menderes tarzı, bir daha üzüldüğümüz fotoğraf yaşanmasın’ diye, ’Başbakan asılmasın’, Türkiye’nin ekonomisi intikaya uğramasın diye bir adım attı. 90 yıllık demokrasi mücadelemizde şanla şerefle bir sayfayı açtık. Darbecilerin bu ülkenin tümüne zarar vermesinden dolayı özel düzenlemesi var."

 

Taşeron uygulamasının son yılların en kapsamlı düzenlemesi olduğunu söyleyen Turan, "500 bin civarında taşeron kadrosunda olan vatandaşımızın çok kolay şartlarda, klasik memur şartlarını taşımasalar bile kadroya alınması için yapılan önemli bir düzenleme. Şimdiye kadar gecikmiş olsa da, AK Parti’nin vaat ettiği yapmadığı hiçbir adım yok. Ekonomik denge var. Devletin bütçesi, imkanları, kaynakları, talepler değerlendirip Bakanlığımızı çalışmayı yaptı" diye konuştu.

 

Konya’da felsefe öğretmeninin söylemine ilişkin sorulan soruya Turan, "Sosyal medyada bir garip mecra hale getirilmesiyle ilgili gündem var. Bunların bir kısmı ahlaksızlığından yapıyorlar. Ahlak dışı yaklaşımdır. herkesin aklını başına alması lazım. Ancak öğretmenlerimizin, imamlarımızın, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimci insanlarımızın çok daha hassas olmasında, ağzından çıkanı, yazdığını çok daha iyi değerlendirmesinde yarar var diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

 

  Kaynak: İHA   Bu haber 373 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Akkoyun, Çanakkale şehitlerinin isimlerin..
Muhtarlıktan mobil uygulama Muhtarlıktan mobil uygulama Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu, Cevatpaşa Muhtarlığı’nın yeni telefon uygul..
Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Kosova’dan Çanakkale’ye Şehitleri gezmek üzere gelen Mitrovicha Türk Kadın Dostl..
Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce yürütülen çevre ve temizlik fa..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI