Atatürk’e hakarete vatandaşlardan tepki!

 Tarih: 12-05-2017 12:16:47
TV Net’te yayınlanan Derin Tarih isimli programda Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı ve Cumhuriyetin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Afet İnan’la ilişkisi olduğu yönünde yapılan hakaret boyutundaki açıklamalara vatandaş büyük tepki gösterdi.

Vatandaşlar, “Nasıl oluyor da bu vatanın kurucusuna böyle bir dil uzatılabiliyor? İnsanın aklı almıyor. Bunların hepsi tarih bilmemekten, cehaletten kaynaklanıyor. Bu milletten bu sevgiyi bu tip çapsızlıklarla zaten silip alamazlar” dedi.

BU ÜLKENİN EKMEĞİNİ YİYENLER DİL UZATAMAZ

COŞKUN ERİŞEN:

 Atatürk’e hakareti hiçbir suretle kabul edemeyiz. Edemiyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusuna, en büyük değerine yapılan bu çirkince hareketler asla ve asla cezasız kalmamalı. Yeni neslin Atatürk sevgisiyle büyümesi gerekirken, bu ülkeyi nasıl zorluklarla kazandığımızı öğrenmesi gerekirken haddini bilmezler çıkıp böyle iğrenç açıklamalar yapabiliyor. Ben böyle bir saçmalık görmedim. Bu ülkede yaşıyorsun, yıllardır bu ülkenin ekmeğini yemişsin kardeşim. Nasıl oluyor bilmiyorum ama artık böyle dil uzatmalar daha kolay olabiliyor. Bu beni çok üzüyor. Bu durum çok can sıkıcı. Bu insanların çoğu dinci olmakla övünüyor. Dini kullanıyor. Dindar adam iftira atar mı? Hangi kitapta dünyanın neresinde böyle bir şey görülmüş. Şiddetle kınıyorum.

ÖNDER ARIYEL:

Bazı ülkelerin kuruluşlarından bu yana kutsallıkları vardır. Atatürk de bizim kutsalımızdır. Bu kutsala kimse dokunamaz. Zaten ispatlayabilecekleri bir durumda da yok ortada. Çok çok çirkin sözler. Tarihi bilmeyen insanlar, tarihi çarpıtan insanlar ülkeyi zehirlemek için can hırlaş çalışıyor. İnsanın ağzından çıkanı kulağının duyması gerekiyor. İnsanın biraz erdem sahibi olması gerekiyor. Bu tarz çirkin iftiralar iftirayı atanı küçültür. Onu rezil eder. Afet İnan’ın da Atatürk’ün de isimlerini ağızlarına almamaları gerekiyor.

“BU TARZ KARALAMALARLA AKIL YIKAYAMAYACAKLAR”

ATIL GEZEN:

Atatürk’e yapılan bu hareket en kısa sürede cezalandırılmalıdır. Biz çocuklarımızı küçüklüğünden beri Atatürk değerleriyle büyütüyoruz. Öyle yetiştiriyoruz. Atatürk’e saygı duyması gerektiğini, Atatürk’ün ilkelerinin peşinden gitmesi gerektiğini belirtiyoruz. Söylüyoruz. Şimdi şimdi böyle şeyler orada burada söylenmeye başladı. Eskiden böyle şeyler bu kadar rahatça, çirkince söylenemezdi. Nasıl oluyor da bu vatanın kurucusuna böyle bir dil uzatılabiliyor. İnsanın aklı almıyor. Ben çok ama çok sinirlendim. İnsan biraz ne dediğini düşünür. Bu tarz karalamalarla gençlerin, Atatürk’ün izinden giden çocukların ve gençlerin akıllarını yıkayabileceklerini sanıyorlar, ancak böyle bir şey olmayacak. Kimse bu ülkedeki dirliği, düzeni yıkamayacak.

“CAHİL İNSANLAR CEZALANDIRILSIN”

MUSTAFA DEMİRTAŞ:

Cahil düşüncesiz insanlar en kötü şekilde cezalandırılsın. Ben bunların hepsinin cehaletten, kitap okumamaktan, tarih bilmemekten kaynaklandığını düşünüyorum. Bir insan nasıl ülkenin kurucusuna ve dolayısıyla onun için de çok önemli olan değerli birine dil uzatabilir. Herkes şapkasını önüne alıp düşünmeli. Herkes haddini bilmeli. Böyle kolay değil bu işler. Bu milletten bu sevgiyi bu tip çapsızlıklarla zaten silip alamazlar. Ancak en azından bunu denemeleri, bu tarz şeyler söylemeye cesaret edebilmeleri bile çok kötü. Allah ıslah etsin.

YAVUZ EGE:

Atatürk bizim babamız. O olmazsa biz yoktuk şu anda. Nur içinde yatsın. Çok çok değerli bir siyaset adamı. Çok değerli bir insan. Zekasıyla, inceliğiyle, her şeyi en güzel şekilde düşünüp bu vatanı kurtarmış bir kahraman. Bu kahramanın torunlarıyız biz. Kendini böyle görmemek ne kadar kötü. Ne kadar korkunç. Atatürk gibi bir önderim var diye övüneceğine böyle yerli yersiz, densiz konuşuyor millet. Akıl almaz. Akıl şaşar.

“SIFIRDAN BİR MİLLET KURDU, DAHA NE İSTENİYOR?”

OKAN GEZEN:

Ben Atatürk sevgisiyle büyümüş bir gencim. Atatürk’ü seviyoruz, onun izindeyiz. Aksini iddia edenler, ona iftira edenler çok yanlış yoldalar. Sıfırdan bir millet kuruyor bu insan, yeniden vatanı canlandırıyor. Vatanı düşmanların elinden alıyor. Bunun şunun kıymetinin bilinmemesi o kadar acı bir şey ki. Bir defa kendi hayatını bir mücadeleye adamış. Vatan sevgisi, vatan aşkıyla dolu bir lider. Her şeyini bu ülkeyi kurtarmak için seferber etmiş bir insan. Ne hakla, ne yüzle böyle şeyler denilebilir. İnsanın aklı almıyor. O bir dahi. Ona bambaşka bir zihin bahşedilmiş. Dehası var. Ve bu dehayı ülke uğruna kullanmış. Ben çok sinirleniyorum. İnsanlar daha ne istiyor. Anlayamıyorum bu hali. Bu karmaşayı. Gerçekten tamamen yıpratmaya yönelik hareketler. Ben böyle şeyleri duymaktan başkaları adına utanç duyuyorum.

VAHAP ARMAĞAN:

Atatürk’ü anlatmaya kelimeler yetmez. En kısa sürede cezalandırılmalıdır. Atatürk bir ulusu uçurumdan almış insandır. Tam bütün ümitler bitmişken çıkıp gelen büyük liderdir. Ona karşı ve onun izinde olan milyonlarca insana karşı yapılmış çok terbiyesiz ve saygısız hareketlerdir bunlar. Bunları yapanlar en ağır şekilde hak ettikleri şekilde karşılığını bulmalıdırlar. Bu ülke dingonun ahırı değil. Elini kolunu sallayan istediği gibi konuşup istediği gibi hareket edemez. Kimsenin böyle bir lüksü yok. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 1538 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI