“Bahar Depresyonu Melankolikleri Vuruyor”

 Tarih: 04-04-2017 13:10:09
Uzman Psikolog Enis Işık’tan bahar depresyonuyla nasıl başa çıkılır, çocuklarımızın teknolojiyle ilişkisini nasıl sağlıklı tutabiliriz ve ülkemizde önyargıyla bakılan psikolojik desteğin kişi üzerindeki faydaları nelerdir gibi konularda görüşler aldık.

Uzman Psikolog Enis Işık, “Bahar aylarında yaşanan depresyon aslında melankoliye yatkın insanların depresif taraflarının tetiklenmesiyle ortaya çıkıyor. Vücut performans düşüklüğü yaşayabiliyor. Çağdaş insanın psikoterapi alarak kendi farkındalığını bulması şart” şeklinde konuştu.

İşte psikoterapinin sihirli kapılarını açan o keyifli röportaj;

MELANKOLİYE YATKIN İNSANLAR DEPRESİF DALGALANMALAR YAŞIYOR

İnsanların bahar aylarıyla birlikte yaşadığı bitkinlik, halsizlik, isteksizlik gibi durumlar oluşuyor. Halk arasında bahar depresyonu olarak bilinen bu ruh halini bize tanımlar mısınız?

Depresyon bir mizaç özelliği olarak insanlarda bulunur. Biz buna depresif mizaç deriz. Bunun sonucunda ortaya çıkan duygusal bir durumdur. Bir de herhangi bir akut bir olaya, ruhsal travmaya bağlı olarak ortaya çıkan duygusal durumdur. Travmatik depresyonların zamanı belli olmaz. İnsanın o yaşadığı travmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Onu çok çok üzen, yıkan durumlarda ortaya çıkan, onu zorlayan herhangi bir yaşantının sonrasında insanlar depresif ruh halleri sergileyebilir. Genellikle bu tür depresyonlar o travmaların etkisinin geçmesiyle birlikte de kendiliğinden ortadan kalkar. Bazen kişi çok şiddetli travmalar yaşar ve buna bağlı olarak depresyon uzun süre devam edebilir. Buna post travmatik stres bozukluğu deriz. Mesela bir savaş, yangın, sel ya da büyük bir felaketin sonrasında ortaya çıkan ama uzun süre etkisini sürdüren depresif ruh halleri de olur. Ama asıl insanların bahar depresyonu dediği mevsimsel depresif hadiseler, bunlar daha çok mizaca bağlı duygulanım bozukluklarıdır. Psikolojide bunları biz duygulanım bozuklukları adı altında sınıflandırırız. Tek yönlü bipolar veya çok yönlü unipolar olarak ayrılır. Bu kişide belirli zaman aralıklarında tek yönlü bir duygulanım değişikliği sergiler. Bu depresif yönde de olabilir. Manik yönde de olabilir. Coşku heyecan yönünde de olabilir. O zaman aralığı geldi mi kişi o alana girer, bir süre onu yaşar, sonra çıkar. Çok yönlü olunca iki uçludur. Hep depresyondan maniye, maniden depresyona geçişler olur. Eskiden biz buna melankoli derdik. Melankolik insanlardır. Bazen günler, bazen haftalar içerisinde duygusal dalgalanmalar yaşarlar. Hiçbir neden olmaksızın zaman aralıklarında bu dalgalanmayı yaşarlar. Mevsim gelir, belirli dönem aralıklarında o dalgalanma ortaya çıkar. Bunu bilen kişi zaten o dönemlere kendini hazırlıyor. Hazırlıklı oluyor. Çoğu kez bu tür mizaç özelliği olarak yaşayan kişilerin o ruhsal halleriyle ilgili fazla bir sıkıntısı, şikayeti de olmaz. Çünkü o artık onun kişilik özelliği haline gelmiştir. Bir şekliyle o özellikleriyle barışık bir şekilde geçinip giderler. Ama özellikle burada sıkıntıyı çok dalgalanma yani manik ve depresif fazda iki uçta oluşturarak yaşayan kişilerde o gitgeller o kadar sık ve rahatsız edici şekilde olabiliyor ki o kişinin tüm uyumunu çok çok zorlaştırabiliyor. Çevresiyle de bu durum sıkıntı yaratabiliyor. O dalgalanmalar o kişinin birebir ilişkide olduğu çevresiyle de sıkıntı yaratabiliyor. Direkt olarak mevsimin depresif bir ruh halini tetikleyen bir durumu yoktur. Ancak mizaç özelliğinden kaynaklı depresif kişilerde bu tür geçişler çok rahatça o dalgalanmaları da buraya getirir.

GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE PERFORMANS DÜŞÜŞLERİ YAŞANABİLİR

Bu ruh haliyle nasıl başa çıkabiliriz? Bahar depresyonundan korunmak için önlem alınabilir mi?

Mizaç üzerinde olan özelliklerde kişiler neler yaşayacaklarını daha önceden biliyorlar. Ve dolayısıyla kendilerini o geçişlere hazırlamaları gerekiyor. Bu hazırlık en azından o dönemlerde ilaç desteği alarak olabilir. Çünkü bu özelliklerin değişme şansı yok gibi bir şeydir. Psikoterapi ise bilinçlendirerek farkındalık yaratır. O dönemlerde kişinin o ruhsal dönemini daha rahat geçirebilmesi için neler yapabileceği konusunda o kişiyi destekler. Ancak bu sorunu hiçbir zaman yok etmez. Onların nikahlı hastalığıdır bu. Kişi nasıl şeker hastasıyken ne yapması gerektiğini bilirse, bu mizaca sahip insanların da bu dönemleriyle iyi geçinmesi gerekir. Bu tip depresyonlar aslında mevsimsel depresyon olarak tanımlansa da mevsimsel bir depresyon değil. Bu daha çok biyolojik bir özelliktir. Bunu araştırmışlar. Hemen hemen bütün insanlarda bu durum gözlenir.  Çok az insanda bunun pek etkisi gözlenmez. Havanın basınç, ışık ve ısı değişiminde vücudun biyoritim ve uyum yapmasında bir geçiş süreci yaşanır. İnsanda orada bir enerji kaybı olur. Çünkü vücut belli bir döneme geçişin performans düşüklüğünü yaşamaktadır.

PSİKOTERAPİ ÇAĞDAŞ İNSANIN İHTİYACIDIR

Kişilerin ülkemizde psikolojik destek almaya karşı hala önyargılı bir tutumu var. Psikoterapi desteği  niçin alınmalıdır?

Bir insan yaşadığı hayatın içerisinde ne kadar donanımlı olursa olsun hayatın ilk zamanlarında kendisini zorlanmış, çaresiz, güçsüz, destek ihtiyacı içerisinde hissedebilir. Bu durum çok doğaldır. Hele hele bu insan, gelişmiş, çağdaş bir insansa bu kesindir. Bu kişilerin kendileriyle ilgili farkındalıkları biraz daha fazladır. Tüm bu farkındalıklar beraberinde kişiye ekstra kaygı, stres yüklemektedir. Onun için çağımız insanı artık hele hele gelişmiş toplumlarda hemen hemen her ailenin bir psikoloğu olacak şekilde yaşıyor. Yani çocukluğundan beri artık o psikolojik destek çağdaş insanın doğal ihtiyacı haline gelmiş bir şeydir. Açıkçası kişinin hayatın bu zorlanmaları ve stres yükü karşısında zaman zaman o ihtiyaç ve desteği profesyonel bir kaynaktan alması en doğrusudur. Yoksa öbür türlü hepimiz birbirimize maddi manevi destek olmaya çalışıyoruz. Sosyal, moral, duygusal desteklerde bulunuluyor. Her zaman doğru ve yapıcı bir destek olmayabilir bu destek. Bazen çok iyi niyetli olarak yakınlarımıza verdiğimiz tavsiyeler fayda yerine zarar da verebiliyor. Kaş yapayım derken göz çıkarılabiliyor. Bu işi gerecekten sonuçlarının ne olacağının bilinciyle profesyonelce halletmek gerekiyor. O yüzden artık çağımız insanının profesyonel bir yardım alarak psikoterapi desteğine her zaman ihtiyacı vardır. Bu kaçınılmazdır. Kişinin destek alarak kendi farkındalığını bulması gerekiyor.

TEKNOLOJİYİ YANLIŞ KULLANIYORUZ

Son olarak çocuklarımız ellerinde teknolojik aletlerle doğuyorlar. Etraftan birçok enformasyon alıyorlar? Çocukların teknolojiyle ilişkisini nasıl sağlıklı tutabiliriz?

Çocukları teknolojiden tamamen uzaklaştırmak da çok yanlış bir şey olabilir. Çünkü o zaman çocuğumuzu çağın teknolojik gelişmelerine yabancı hatta bilgisiz ve ilgisiz kılmak gibi bir sonuç yaratabilir. Teknolojiyi doğru şekliyle kullanmamak da ayrı bir şey. Bugün teknolojik olarak gelişmiş ülkelere baktığımızda özellikle çağın teknoloji dünyasıyla ufak yaştan beri çocuklarını yüzleştirdikleri gibi fakat onlar o teknolojiyi tanıma, anlama, çözümleme, bilgisine ulaşma boyutuyla buluşturuyorlar. Yani daha ilköğretimden itibaren bilgisayar, bilişim konusunda çocuklar çok ciddi eğitim alıyorlar. Yazılım programları, program dili konusunda çok ciddi eğitim alıyorlar. Bizde ise bu teknolojinin bilgisi yerine ürünlerini çok absürt saçma biçimde kullanma yani o ürünleri kullanarak çağı ya da teknolojiyi yakalama mantığı güdülüyor. Bu ise aksine bağımlılıktan başka hiçbir şey yaratmıyor. Bugün Hindistan ve Japonya bunun çok ilginç bir örneğidir. Özellikle internet dünyasında çocukların bağımlı bir biçimde kullandıkları oyunların yazılımlarını en çok üreten ve dünyaya pazarlayan ve hatta bu konuda çok önemli bir geliri, girdisi olan iki ülkedir. Bilgisayarlarda bağımlısı olduğumuz oyunların çocuğunun kaynağı Japonya kaynaklıdır. Yapılan araştırma gösteriyor ki, bunların üretimini, yazılımını yapan ülkelerde kendilerinin oyunlarla hiçbir alakası yok. Aslında bunu yaratmak zorundayız. Aksi takdirde biz teknolojiyi sadece tüketici olarak kullanmaya çalışırız. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 1236 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI