“Bu yorganlar huzur kokuyor”

 Tarih: 08-01-2018 10:47:15
Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan yorgancılık en değerli sanat dallarından biri olarak hala varlığını sürdürüyor.

 

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan yorgancılık en değerli sanat dallarından biri olarak hala varlığını sürdürüyor. 

Hacıoğlu Sokak’ta yer alan Yorgancı Okan’da dededen kalan mesleği icra etmeye devam eden Hakan Okan yorgancılık sanatının tüm inceliklerini gazetemize özel yaptığı açıklamalarla bizlerle paylaştı. Mesleğinin ustalık döneminde olan Hakan Okan yorgancılık serüveniyle ilgili bilgiler vererek, “Yorgan çok önemlidir. Fakiri de, zengini de vazgeçemez. Kaz tüyüymüş elyafmış bunlar her zaman uykuyu böler. Ama pamuk çok ayrıdır. Geçen gün bir Yahudi müşterimiz geldi. Elli sene önce benim dedemin gittiği yorganı bana getirdi. Ben söktüm. Onu torunlarına yorgan yaptırdı ve çok mutlu oldu. Bu yorganlar bizim özümüz. Çarşıda satılan markalı elyaflı şeylerin makine dikişi olduğu için sökülme bozulma özelliği vardır ama el dikişi yorgan sökmek istesen de sökülmez. Bu mesleği yapan en son nesil biziz. Artık eleman yetişmiyor” şeklinde konuştu.

Kaç senedir bu işin içindesiniz?  Bu mesleğin size dedenizden kalma bir miras olduğu söyleniyor. Doğru mu?

Bu işi 40 senedir yapıyorum. Bu benim dede mesleğim. Ben bu işi çok severek yapıyorum. En köklü en eski, Çanakkale’nin sayılı esnaflarından biriyiz. Yorgancı Cemal Ustanın torunuyum. 5 kardeşiz. 2 oğlan, 3 kız bu mesleği yapmaktayız. Dededen babaya asırlık bir meslektir. Bu mesleğimiz daha da değerleniyor. Gün geçtikte elyaf ve sentetik rahatsızlık verdiği için insanlar doğal yün ve pamuk yorgan ve yastığa dönüş yapıyorlar. Fakiri zengini herkes bu ürünleri kullanmaya başladı. Bir de bu mesleğin en güzel yanı bizim özel malzemelerimizdir. İçine koyduğumuz malzemenin Eceabat yöresinde yetişmesi çok mühimdir. Eceabat pamuğu diye bir pamuğumuz vardır. Dünyanın sayılı bir malzemesidir. Eski Yahudiler, eski Rumlar bu pamuğa Maydos Pamuğu derler. İnsanları yaz kış belirli sıcaklıkta tutar. Basılma özelliği yoktur. Sağlıklıdır. İnsanın terini emer. Yorganlarımızı günlük olarak 1.5-2 kilodan yapmaktayız. Yorganlarımız sıhhidir. Sentetik değildir. Kumaşları da pamukludur. İkiye iki yirmi ebadında yapmaktayız. Tek kişiliklerde bir atmışa iki ondur. Saten çeyizlik yorganlarımız da ipekli yorgan olmaktadır. Üzerine motif yapmaktayız.

“BABAMI GÖREREK İZLEYEREK BU MESLEĞİ ÖĞRENDİM”

Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Benim oğlum var. O da yorgancı olacak. Onu da yetiştirmek istiyorum. Beni babam hiç zorlamadı bu işi yapayım diye. Ben onu görerek, izleyerek bu mesleği öğrendim. Çanakkale’nin en eski iki-üç esnafından biriyiz. Dededen Çanakkaleliyiz. Dedem 1950 yılında Çanakkale’ye gelmiş. Eskiden bizim çocukluğumuzda bu mesleği yapmak farklıydı. Her gün ütülü satenler getirirdiler. 3-4 tane yorgan dikerdik. Herkese iş vardı. Benim babamın yanında 20 kişi çalıştığını bilirim. Eski kalfalar vardı. İbrahim Kartal gibi. Bunlar hep babamın yetiştirdiği yorgancılar. Eski Mahkeme Sokak’ta olduğumuz zamanlar vardı. Çanakkale’nin 3-4 yerinde gezdik ancak çarşıdan hiç ayrılmadık.

“20-25 SENE KULLABİLECEĞİNİZ SIHHİ YORGANLAR, TERİ EMEN PAMUK YASTIKLAR”

Özel motifleriniz var mı?  Sağlık açısından yorganlarınızın önemi nedir?

Her türlü motifi kullanmaktayız. Dedemizden kalan modelleri kullanmaktayız. Ancak motif göstermeye çekiniyoruz çünkü bazı insanlar değerimizi bilemiyor. El emeğimizi anlamayanlar kıymet bilmiyorlar. Eski insanlardan anlayanlar oluyor. O zaman yaptırabiliyorlar. Bir yorganın normal kullanış ömrü 20-25 sene. El emeğiyle bir yorganı kullanabiliyorsunuz. Pamuk yastıklar var. Çok sıhhidir. Dünyanın en güzel yastığı pamuk yastıktır. İnsanın terini emer. İki senede bir kılıfını değiştirerek kullanabilirsin. Hiçbir zaman deforme olmaz. İç çamaşırımız, atletimiz bile pamuklu olduğu için rahat ederiz. Üstümüzdeki yorgan da, nevresim de pamuklu olduğu için insanlar çok rahat ediyor. Sağlık açısından birebirdir. Bel ağrısına koruyucu yapıyoruz. Ortopedik olanların üzerine bile yünden ve pamuktan koruyucu yapıyoruz ki insanlar rahat ve dinlenmiş bir şekilde kalkıyorlar. Çok sıhhatli yaşıyorlar. Bir insan ne kadar dinlenirse o kadar üretken olur, çalışkan olur. Mesleğimizi çok severek yaptığımız için bize hiç zorluk olmuyor.

“İNSAN YORGANLA ŞEKİLLENMELİ”

İyi bir yorganı nasıl tanırız?

Yorgan dediğin insanla bütünleşmeli. İnsanoğlu yorganı ayağının arasına almalı. Yorganla şekilleşmeli. Yorgan en fazla iki kilo olur. Yazın da aynı kışın da aynı yorgandır. Yorgan aldığın zaman ayağına bir rahatlık verdiği zaman insanın uykusunu kesinlikle bölmemeli. Yorgan çok önemlidir. Kaz tüyüymüş elyafmış bunlar her zaman uykuyu böler. Bunlar hep gösteriştir reklamdır. Ama pamuk çok ayrıdır. Ama biz usta olduğumuz için uykunun devamlılığı pamuk ve yündendir. Sağlıklı bir insan uykusunda devamlı pamuk ve yünü kullanmak zorundadır. Uyku böylece bölünmez. Devamlılık sağlar. Silikon isteyen var gelip. Neden? Çünkü kadınlar yıkanması kolay olduğu için kolay işe kaçıyorlar. Aslında hiç sağlıklı değil. Elyaf insanı sarmaz. Üstünde böyle bulut gibi durur. Yazın sıcak tutar, kışın serin tutar. Teri çekmez. Pamukla yünün en büyük özelliği budur. Yorganlara nevresim geçirdiğiniz zaman yorganlar bir hafta sonra on gün sonra ter ter kokar. Ancak pamuk teri alıyor. İnsanın üstündeki teri çekiyor. Sıhhi oluyor. Bunlar çok önemli şeylerdir.

“BU YORGANLAR BİZİM ÖZÜMÜZ, MANEVİYAT TAŞIYOR”

Saman yastıklar hala var mı?

Saman yastıklar bizim burada en çok Biga yöresinde yapılıyor. Bunlar zamanla üzerine kılıf geçirip desenli modellerle kumaş yapıp kenarlarını fitilleyerek müşterilere yapıyoruz. Ama eskiye korkunç bir dönüş var. İşlerimiz çok güzel. Hamdolsun. Fakiri de zengini de durumu iyi olmayanı da bu yorganlardan vazgeçemiyor. Bu yorganlar bizim özümüz. Maneviyat var. Bu yorganlar huzur kokuyor. Çarşıda satılan markalı elyaflı şeylerin makine dikişi olduğu için sökülme bozulma özelliği vardır ama el dikişi yorgan sökmek istesen de sökülmez.  Bir de yay vardır. Biz hallaç deriz. Pamuğu kabartmak çok önemlidir.

“İŞSİZ KALMIYORUZ”

Çanakkale halkı sizi ne kadar iyi tanıyor? Bu mesleğin değeri ne kadar biliniyor?

Çanakkale halkı bizim çok eskiye dayandığımızı biliyor. Ancak hayat şartları zor olduğu için maddiyatı göze alıp sağlığını düşünmeyen insanlar var. Ama kendini bilen insan eski yorganını söktürüyor veya ilave ettiriyor. Bir şekilde bunları yaptırabiliyor. Yani hiç işsiz kalmıyoruz. Tatil günleri bile çalışıyoruz. Çalışarak mutlu oluyoruz.

“DEDEDEN KALMA MÜŞTERİLERİMİZ VAR”

Yorgan dışında yaptığınız tekstil işleri nedir?

Bunun yanında koltuk örtüsü dikiyoruz. Sırf yorgan değil. Perde dikiyoruz. Koltuğun üzerine kılıf dikiyoruz. Ev tekstil üzerine her türlü el emeğiyle yapılacak şeyleri yapıyoruz. Çeyiz işlerini yapıyoruz. Köylü kesiminden de geliyor. Kentliden de geliyor. Dededen kalan müşterilerimiz de var.

“SAKIN BENİM PAMUĞU ÇALMA!”

Meslekte unutamadığınız anılarınız var mı?

Çok. Geçen gün bir Yahudi müşterimiz geldi. Elli sene önce benim dedemin gittiği yorganı bana getirdi. Ben söktüm. Dedem 50 sene önce dikmiş. Yahudi müşterimiz geldi bize. Ben bu yorganı söktüm. Sökerken de iki gün uğraştım. Ve içindeki pamuğu da kullanırken bana Yahudi dedi ki sakın benim pamuğumu çalma! Altından daha değerli bir pamuk çünkü. Ona da annesinden ninesinden kalmış bu pamuk. Onu torunlarına yorgan yaptırdı ve çok mutlu oldu. İnsanların mutlu olması bizi daha çok mutlu ediyor. Maddiyat ikinci planda kalıyorlar. Senin ananeni geliştiriyor. Mesleğini her yerde tanıtıyor. Bu mesleği yapan en son nesil biziz. Artık eleman yetişmiyor.

BÖYLE İNCİ TANESİ GİBİ YORGAN OLUR MU YA!

Peki çocukluk anılarınız..?

Bir gün hiç unutmam babaannemin yanına gittim eve. Bana yemek yapıyordu. Yüklüğü bir açtım, bir yorgan döküldü. Babaanne bu ne dedim. Oğlum yorgan dikiyorum arkadaşıma dedi. Babaanne olamaz böyle şey dedim. Sen mi dikiyorsun dedim. 70 yaşında, dedem rahmetli öğretmiş ona. Ömür billah unutmam. Böyle inci tanesi gibi bir yorgan olur mu ya! Beyaz patiskaya sarmış onu. Bir döküldü böyle kapak açılınca ucu. Lila rengi satenin üzerine armut modeliydi. Hiç unutmam. Ve ağlamaya başladım. Yarabbi dedim. Altını bozdurursun, parayı bozdurursun ama böyle tarihi sanat eserlerini ömür boyu saklarsın. Yüklüğünde saklarsın. Bir moralin bozulduğu zaman onları görmek insana manevi huzur verir. Bizim özümüz budur. Kökümüz budur.

“ÖPTÜM ŞEKER” MOTİFİMİZ VAR

Motiflerin isimleri var mı?

İsimleri var yorgan motiflerimin. Mesela kabak çiçeği var. Öptüm şeker var. Orta gül var. Papatya var. Menekşe ve tavus kuşu da var. Işıklı deniz çapası var. Denizin çapasını yapıyorsun. Altına elektrik döşüyorsun. Çok şık oluyor. Ah eskiden ne sanatlar olurdu. Şimdi sanat mı var!

“MAYDOS PAMUĞUNUN DEĞERİNİ BİLSİNLER”

Son olarak Çanakkale halkına neler söylemek isterseniz?

Çanakkale halkı her zaman bizim yanımızda oldu. Bizim yanımızda olmaya devam etsinler. Çanakkale’de yaşamak bir ayrıcalıktır. Hele ki bu Maydos pamuğunun değerini bilsinler. Bizi her zaman desteklemeye devam etsin. Biz yorgancılar, el emeğiyle geçinen yorgancılar toplumun temel taşıyız. Herke bir hakim, savcı, mühendis olur ama sanatkar olmak çok zor. Çarşıya çıktığım zaman 100 kişi bana selam veriyor. Babam bunu bize sanatıyla, kişiliğiyle bıraktı.

Özel Haber: Seda Atan 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 693 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Akkoyun, Çanakkale şehitlerinin isimlerin..
Muhtarlıktan mobil uygulama Muhtarlıktan mobil uygulama Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu, Cevatpaşa Muhtarlığı’nın yeni telefon uygul..
Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Kosova’dan Çanakkale’ye Şehitleri gezmek üzere gelen Mitrovicha Türk Kadın Dostl..
Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce yürütülen çevre ve temizlik fa..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI