“Fen Lisesi’nde okumak için Çınarlı köyü’ne mi taşınmak lazım?”

 Tarih: 07-11-2017 11:45:22
MEB, TEOG’un yerine “Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” isimli bir model açıkladı. Yeni sistemle 8. sınıf öğrencileri, MEB’in açıkladığı sadece 600 “nitelikli” okul için merkezi sınava girecek. Sınavı kazanamayan ya da sınava girmeyen öğrenciler, ikametgâhlarına en yakın okula yerleştirilecek.

MEB, TEOG’un yerine “Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” isimli bir model açıkladı. Yeni sistemle 8. sınıf öğrencileri, MEB’in açıkladığı sadece 600 “nitelikli” okul için merkezi sınava girecek. Sınavı kazanamayan ya da sınava girmeyen öğrenciler, ikametgâhlarına en yakın okula yerleştirilecek.

Çanakkale Eğitim-İş Şubesi Başkanı Ahmet Mantaş, yeni sistem hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Mantaş, “Şu anda öğrencilerin kafası karışık. Çanakkale için söyleyeyim, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gibi değerli okullarımız il dışında. Burada çocuklarını okutmak isteyenler Çınarlı köyü yakınlarında ikametgâh mı bulacaklar?” dedi.

Çanakkale Eğitim-İş Şubesi Başkanı Ahmet Mantaş TEOG sınavının kaldırılması ardından açıklanan yeni model hakkında, “Bakanlık kaş yapayım derken göz çıkarmıştır. Maalesef 2000’li yılların başında AK Parti daha iktidara gelmeden önceki benzeri bir uygulamayı tekrar getirmiştir. Bu sistem değildir. Bu sistemsizliktir. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bizzat kendi ağzıyla Türkiye’deki liselerin yüzde 90’ını niteliksiz okul sınıfına sokmuştur. Bu da orada çalışan öğretmen ve okuyan öğrencileri niteliksiz bir konuma koymuştur. Çok ayıptır. Bu açıklamasından dolayı derhal istifa etmelidir.  Yeni getirdikleri sistemde, öğrenci ikametgâha dayalı olarak okula yakın beş okul tercihinde bulunacaktır. Nitelikli okullara ancak yüzde 10 grubu başvurabilecektir. Bu şu demek: ‘Mahallendeki var olan okula git.’ Buraya yoksul aile çocukları gider. Yüzde 10’luğa da parası olan, zengin insanların çocukları girer. Parası olan, özel okulda çocuklarını okutabilirler, bu eğitimin piyasalaştırılması, eğitimin niteliğinin iyice düşürülmesi, kamusal eğitim hizmetinin yok sayılmasına ilişkin çok ciddi bir adımdır” ifadelerinde bulundu.

“16 yılda okulların yüzde 90’ını niteliksiz bırakmışlar”

Mantaş,“Milli Eğitim Bakanlığının içindeki bunca kadroya rağmen kafası çok karışıktır. Maalesef değiştirdikleri sistem diye yutturmaya çalıştıkları bu yolla bir nesli yok edecektir. Biz, Eğitim-iş olarak bu sisteme müsaade etmeyeceğiz. Bize, velililer ve öğrenciler tarafından binlerce başvuru var. Kaygılılar. Biz velilere şunu söylüyoruz;  şu andaki bu aşamada ses çıkarmak, veli derneklerinde örgütlenmek önemli. Mutlaka örgütlü bir tepki gösterebilirsek bu konuda geri adım attırabiliriz” dedi.

“ŞU ANDA ÖĞRENCİLERİN KAFASI KARIŞIK”

“AK Parti 16 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. 16 yılda okulların yüzde 90’ını niteliksiz bırakmışlar” diyen Mantaş, ”Nitelik kazandırmak için bir şey yapmamışlar. Şu anda öğrencilerin kafası karışık. Çanakkale için söyleyeyim, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi değerli okullarımız il dışında. Burada çocuklarını okutmak isteyenler Çınarlı Köy’ ü yakınlarında ikametgâh mı bulacaklar? Üniversitelerin, pedagogların, eğitim uzmanları, sivil toplum kuruluşları,  eğitim sendikalarının ortak görüşü alınarak derhal bir eğitim kurultayının toplanmış olması ve bu yapılan kurultayından sonra okullardan alınan görüşlerin değerlendirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“İmam hatip okulları dolmuyor”

Mantaş,” İmam hatip okulları dolmuyor. Bunun yolunu açmak için böyle bir seçenek getirdiler. Büyük olasılıkla her mahalleye imam hatip açacaklar. Bundan ne milli eğitim, ne öğretmen, ne de öğrenci başarılı olur! Bu başarısızlık da bu ülkenin hanesine yazılır. Öğretmenlerimiz çok çalışkan ama maalesef öğretmenlerin şartlarını iyileştirmek, öğretmenlerin ekonomik düzeylerini iyileştirmekten başlamaktansa ağaca tepeden çıkılmak gibi yolu seçilmiş durumunda. Örneğin, Çanakkale’de ortaokul öğrencisi olarak 1000 tane var diyelim.  Bu öğrenci yaklaşık 100 tanesi çok başarılısı fen lisesi seviyesinde. Sınava girdi ve bu 100 kişi fen lisesine talip oldu, ikametgâhları da orada. Nasıl yerleştirecekler? Hadi bu 200 kişiyi buldu ne yapacaklar? Açıkta kalan öğrenciler ne yapacaklar? Böyle bir sınav sistemi olmaz. Mutlaka bir yolu olmalı, ama ilk önce bütün okulları eğitim olarak yapılandırılmalı. Veli ne kadar çabalarsa çabalasın bu sadece kaosa neden olur.  Köydeki çocukları ne yapacaklar? Her köyde Anadolu Lisesi yok, köydeki öğrenciler ne yapacaklar” diyerek, sistemi eleştirdi.

  Kaynak: Gizem Tuğçe Bayhan   Bu haber 1237 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Özel Haber HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI