“Hayır Çıkarsa da Hayırlı olur, Evet çıkarsa da”

 Tarih: 21-03-2017 10:16:02
ÇTSO Eski Genel Sekreteri Yüksel Anafarta ile ekonomiden siyasete ülkenin son durumundan referandum sürecine uzanan bir söyleyişi gerçekleştirdik.

Anafarta, ülkenin en parlak dönemini yaşadığını söylerken, “Hayır çıkarsa da hayırlı olur, ancak evet çıkarsa daha da hayırlı olur, çünkü Türk insanı bugüne kadar doğru yolu bulmuştur. Milli irade her zaman doğru pusuladır. Demokratik yönden kamile ermiştir Türk insanı” dedi. Anafarta, Bülent Engin’in de çok yetenekli olduğunu belirterek, “Şu an görevini fevkalade başarılı yürütüyor” şeklinde konuştu.

Yüksel Anafarta’yı kendi ağzından dinleyebilir miyiz? Nasıl bir ailede büyüdünüz?

Babam ticaretle uğraşıyordu. Bense gazoz kapaklarını satarak bile para kazanmaya çalışırdım. Babamdan kalan bir ticari zekam vardı. Babamın kırtasiye dükkanında çalıştım. Musevi çocuklarıyla birlikte büyüdüm. Çok çalışkandım. Çok hayta, hızlı bir gençlik dönemim oldu.

İş hayatına nasıl atıldınız?

Yedek subaylıktan hemen beni ticaret odasına soktular. Halk partililer aldı o zaman. Ben ticaret odasına girdim. Ben yüksek tahsil yapan Çanakkale’nin ilk evladıyım. O dönemde tahsilli çok az insan vardır. Birçok konuda ilkim.

Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki serüveniz nasıldı?

Ticaret odasının 7 kişilik bir yönetim kurulu 26 kişilik bir meclisi vardır. Ticaret ve Sanayi Odası benim genel sekreterliğimde bir ekol oldu. Mesela bir yönetim kurulu haftada bir toplanır. Çarşamba günleri toplanır. Meclis ayda bir toplanır. Ben bunu derinleştirdim. Her toplantıda ekonomik olayların değerlendirilmesi diye bir madde koydum. Türkiye’de İktisat Fakültesi 1933 yılında açılıyor. Ondan evvel iktisat fakültesi yok. İktisat kelimesi yok. Ben mesela İktisat Fakültesi’nden mezun olmuş ilk iktisatçıyım. İktisatçı çok ama iktisat fakültesinden iktisatçı bulamazsın. Neden bulamazsın? 1200 kişi alır. Yüzde on da kontenjanı vardır. 30 kişi mezun verir. Çünkü onun bir sistemi vardır. Birinci sınıfı geçince geçtin mi, iki üç gidersin, dörde gelirsin. Dersler birikir mezun olman mümkün olmazdı. Sonra belediye gibi ticaret odası da komisyonlara eleman verir. Herkes beni ticaret odasında genel sekreter olarak bilir. Doktorlar gibi çalıştığım yer burası. Sabaha sekiz dedin mi buraya gelirdim ben. Yerim burası. Ondan sonra ticaret lisesinde ekonomi dersleri tesis edildi. O zaman ekonomi dersi öğretmeni yetişmemişti. Ticaret ve Sanayi Odası eserleri vardır. Niyazi Önen yönetim kurulu başkanıydı. İsmail Özay ve Ülgür Gökhan da başkanvekili. İkisi de Çanakkale’den yetişmedir. Koltuk tatlıdır. Herkes koltukta oturmak ister. Mama tatlı gelir. Şimdi de durum böyle. Başarısız da olsan o koltuğu bırakmak istemezsin. Ama yapamadığın noktada da bırakacaksın. Bir salça reçel fabrikası vardı. Ben 72 yılında salça reçel fabrikası vardı. Gezici yerler kapsamında sıfır gümrüğün gelmesini sağladım. İbrahim Bodur beni motive etti. Her yıl Türkiye Odalar Birliğinin genel birliği 27-28 tarihlerinde toplanır. Belediye telefon açtı. Kaç delegen var, on tane. En çok on delegen olur. Delegelerini al gel dendi. Aldık gittik. Çanakkale’yi kalkınmada öncülerin kapsamına aldır. E ben de şirket kurmuşum. Bunu izah ettim. Çanakkale’nin 17 bin nüfusu vardı. Fevzipaşa Mahallesinin nüfusu 500 idi. İşler daha kolaydı fakat yine de zordu. Hem avantajları hem dezavantajları vardı.

Şu anda gelinen noktada siyasette bir kaos olduğunu düşünüyor musunuz? Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çanakkale’nin şiddetle bir AK Partili Belediye Başkanına ihtiyacı var. Değişime, kabuk değiştirmeye ve farklı bir perspektiften yönetilmeye ihtiyacı var bu şehrin. Benim babam Ethem Anafarta zamanında gazinocular kralı gibiydi. Sosyal tesisler belediye sinemasıydı. Şakir’in orasını, Donanma’yı babam çalıştırırdı. Babam 27 yaşında bunları başarmıştı. 37 yaşında iflas etti 47’de öldü. Dönemin şartları başkaydı. Şu an bambaşka.

Bir kesimin dış görünüşünüzü Mustafa Kemal Atatürk’e benzettiği doğru mu?

Evet. Zamanında bana öyle seslenirlerdi. Orhan Uğur, buranın Atatürk’ü dedi. Kaldı öyle ismim.

Sizin getirdiğiniz yenilikler nelerdir?

Ben Adalet Partisi’nin listesinden belediye meclisine girdim. Halk Partisinden encümen üyeydim. Herkes bana oran buran oynuyor dedi. Halbuki Belediye Meclisi’ne girebilme şartı dolayısıyla böyle yaptım. Ticaret Odası kamu kuruluşu. Partiye üye olamazsın. Dolaysıyla giremezsin. Kamu elemanı devlet memuru gibi. Bir partinin de kayıtlı üyesi olmak lazım. Ondan böyle olmuştu. Gözlemlerim şuydu ki; halk partililer yarı okumuş insanlardı. İzzet Melik Dilmaç farklıydı. Şu an 100 yaşında dalya dedi. Mehmet Erol diğer tarafta. O da İstanbul Üniversite’sinden ama diplomasız. Bu iki adam iki partinin başındaydı. İkisi de daha sonraları milletvekili olamadı. Ben encümen üyesiydim. Fiyatları  ben belirlerdim. Benden önce her sene kavga olurdu. Fırıncılar ekmeğe zam isterdi çünkü Türkiye enflasyona kapılmıştı yüzde 60-70 enflasyon vardı. Rahşan Ecevit’in babası da büyük iktisatçıydı. Ben aklımın ermediği konularda gidip nasıl yapayım diye sorardım. Bir çuval undan kaç ekmek olur öğrenirdim. Mesela vali polis bekletirdi ben sabah geçerken, beni içeri aldırırdı. Ne var ne yok diye olayları öğrensin diye. Neler oldu Çanakkale'de. Ben her yerde jokerdim. Mesela Boğaz Komutanlığı'nda deniz kuvvetleri güçlendirme vakfı vardı. Bunun ilk sekreteriydim. Sema Çanlıoğlu vardı. Bunun babası bakkaldı. Sema’yı ben okuttum. Hanımefendi okumayacakmış dedi. Ben okuturum dedi. 4 sene sonra geldi adam, ellerinizden öper dedi. Gelsin dedim. Şimdi çok iyi durumdadır. Dönemimde çok başarılıydım. Yaratıcı Hizmet üstün başarı takdirnamesiyle görev yaptım. Ticaret odası meclisi veriyor. Bağkur olayında ben çok çalıştım. Bütün ilçeleri gezdim. İmroza kadar gittim. Herkesin kaydını yaptırdım. Tek tek. Herkes bana dua etti.

Referandum sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet gelirse memleket uçar.  Ben tam seksen yaşındayım. Dolayısıyla tecrübem çok. 1960’da iktisat fakültesi son sınıftım. 28 Nisan öğrenci hareketinde liderdim. Hıncal Uluç’un babası jandarma albayıdır. Bana makam arabası gönderir orduevine aldırırdı. Neler oluyor anlat derdi. 60’dan beri Türk siyasetinin içindeyim. Bugüne kadar gördüğüm seçimlerin hepsinde halk sağduyusuyla doğru yolu buldu.  Hayır çıkarsa da hayırlı olur ancak evet çıkarsa daha da hayırlı olur. Çünkü Türk insanı bugüne kadar doğru yolu bulmuştur.  Milli irade her zaman doğru pusuladır. Demokratik yönden kamile ermiştir Türk insanı. Ben herhangi bir partiden değilim ama uzmanım. Profesörüm.

Siz bilirkişi gözüyle hükümetin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim sistemde Süleyman Demirel’i Turgut Özal’ı düşünün. Süleyman Demirel Adalet Partisini kurdu.  Genel başkan başbakan oldu cumhurbaşkanı olayım dedi çünkü en üst orasıydı ve böylece genel başkanlığı Tansu Çiller’e verdi o gitti cumhurbaşkanlığına. Bu sefer kadın kuvvetli oldu. Bu sefer kadını gece gündüz azarlamaya başladı.  Bu tapulu arsanın üzerinde gecekondu kondurma dedi. Adam tapulu mal üzerinde icraat yapamazsın diyor. Olur mu sen gitmişsin artık. Şimdi o gitti Turgut Özal geldi Anavatan Partisi’ni kurdu. O dönemler halk dönemiydi. Şimdi de aynı hava yakalanıyor. Şimdi şunu söylemek istiyorum. Adnan menderes Özal Tansu Çiller Recep Tayyip Erdoğan gerçek halkçıdır. İnsanları seven halkı seven devlet adamlarıdır. Halk Partililer halk düşmanıdır. Halka çok uzaktırlar. Şu son Hollanda olayı bile çok büyük saygısızlıktır. Burada milletimizin yanında durulması gerekir. Osmanlıdan beri yapılan hasta adam muamelesine karşı durulması gerekir.

TÜRKİYE EN SAĞLIKLI DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Şu anda Türkiye’nin dünyadaki yerini nasıl buluyorsunuz?

Türkiye en sağlıklı dönemini yaşıyor. Hem ekonomik hem siyasi açıdan. Her açıdan. Erdoğan’a hırsız dediler. En az hırsızlığın yapıldığı dönem asıl bu dönem. Ben herhangi bir partili değilim. Gayet objektif bakış açısıyla söylüyorum. Tayyip Erdoğan hiçbir şeyi kısıtlamamıştır. Benim kendi eşim hacca gitti, başını kapatmıyor. Kalkıp Recep Tayyip Erdoğan nasıl örttürecek? Yaptığı şeyler aslında o kadar doğru ki. Sigara uygulamaları, alkol uygulamaları. Yaptığı iyiliğin haddi hesabı yok. Eskiden şehir kulübünde göz gözü görmezdi sigara dumanından, otobüse binersin İstanbul’a kadar içilirdi. Kesinlikle nokta atışı çok doğru uygulamalar yapıyor. Ben iş adamlarını, siyasetçileri yakından tanıyorum. Ben zamanında ticaret odasını temsilen tarifelerden sorumluydum. Tarifeleri ben koyardım. Ben 100 lira maaş alırdım ama 600 ev kiramdı.  Bir türlü artmazdı. Ancak herkesin tarifesi bendeydi. Hep reddedilirdi. Reçel alırdım oğluma 5 lira büyüğü 10. Biz yiyemezdik. Yani her şeyin eskisini, arkasını biliyorum.  Neler yaşandı neler benim zamanımda. Ben çok güzel kavga ederim barışçıl olmama rağmen. Özal’dan önce yüzde 45 bir oran vardı evi satmadan bu vergiyi ödeyemezdin. Özal bunu yüzde on beşe indirdi. Şimdi şurada sosyal tesis var ya bu şehir kulübüydü başkanı bendim. Halka açacağım dedi Orhan Uğur. Şehir kulübündeyken herkes gelir iti kopuğu gelir dedim. Bunu şöyle yaparsın kulübe üye olmayan gelemez dersin. Bu şekilde yaparsın. Neler gördüm neler. Diyeceğim o ki şu anda en parlak dönemini yaşıyor ülke. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.

BÜLENT ENGİN ÇOK YETENEKLİ

Sizin döneminizle şimdiki dönem arasındaki fark nedir odada?

Bülent Engin olağanüstü yeteneklidir. Bülent Engin’i Ankara’ya götür başbakanlık yapsın derlerdi. Fevkalade başarılı olarak görevi götürüyor.

Son olarak özel hayatınız.. Mutlu bir evliliğiniz var? Hasta olduğunuz dönemlerde eşinizden çok destek aldığınız biliniyor..

Kesinlikle öyle. Ben zamanında üzüntüden hasta oldum. İlk eşimle ayrıldım. Bu eşim Vecihe’nin sülalesi Arabistan’dan gelme. Gittim köye kaçırdım. Evlendirmemişler de. O kadar iyi bir insan ki ban a ikinci bahar oldu. Beni hayata döndürdü. Bana nefes oldu. Onunla çok mutluyum.

Çok teşekkür ediyoruz bu keyifli söyleşi için..

Ben çok teşekkür ederim sizlere. Çok sağ olun. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 1370 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI