“Koyu tona biz de karşıyız, ama açık ton yasaklanmamalı”

 Tarih: 31-10-2017 12:54:31
2016'da serbest bırakılan cam filminin yeniden yasaklanması sektörde yankı uyandırdı. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı.

2016'da serbest bırakılan cam filminin yeniden yasaklanması sektörde yankı uyandırdı. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı.

Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik kapsamında cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesi esas alınacak.

Cam filmini serbest hale getiren kanun maddesi, geçtiğimiz yıl 26 Ekim tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Polis ekipleri denetimlerine başladı. Cezası ise 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor. Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.Çanakkale’de araçlara cam filmi uygulaması yapan iş yerleri konuyla ilgili görüşlerini gazetemiz aracılığıyla aktararak, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek,  bu işten ekmek yiyenlerin zor durumda kaldığından şikayet ettiler. Firma yetkilileri, “Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Birçok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor” dediler.

Cadde Tuning’in yetkilisi Hakan Urhan bu uygulamanın sektörden ekmek yiyenleri olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Ben bu gelişmelerin sadece cam yasağı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Uzun yıllardır böyle uygulamalar gündeme geliyor. Ancak şimdi bunu reklam amaçlı tekrar ortaya çıkardılar. Şu an olaylar muallakta ve askıda kaldı. Ne olacağı belli değil. Cam filmine bir yasak geliyor dediler, ama trafiğin de net bir uygulaması yok bununla ilgili. Sadece bu işi yapan insanlar, bu işten geçinen insanlar iş yapamayacağı için kapatma durumuna gelecektir. Onların zararlarını karşılayacak bir şey yapmıyorlar. Zaten yapamazlar da. Bu iş başlı başına bir sektör. İhtiyaç sektörü.  Bu olumsuz bir uygulama. Birçok yasak gibi bu da ön kesme ceza verme amaçlı ve gereksiz” dedi.

“SERVİS CAMLARI AÇIK RENK OLMALI”

Urhan, okul servislerinin durumu için yaptığı değerlendirmede servislerin cam renginin açık olması gerektiğinin altını çizerek, “Ancak okullar için durum değişebilir. Servis camlarının böyle olması tabii ki daha iyi olabilir. Onları söktürmeleri daha uygun olur. Çünkü çok koyu renkler yapılıyor. Ve içinde çocuklar var. Aslında onların da olması gerekiyor ama çok açık renklerin olması gerekiyor. Cam filmi çünkü güneş ışınlarından koruyor. O yüzden yapılması gerekiyor, bu önemli bir ihtiyaç. Ancak dediğim gibi açık renklerde uygulanması gerekir” dedi.

“SEKTÖRDE MERDİVEN ALTI ÇOK VAR”

Urhan, bunların hepsi için çözümler olabileceğini söyleyerek, “Orta yol nasıl bulunur? Derecelendirilir. TSE belgeli filmler gelir. Çünkü şu an sektörde merdiven altı çok var. Hem bunun da önü kesilmiş olur. Yoksa sektördeki kişiler için bunlar zorluk ve külfet doğurur” ifadelerini kullandı.

“YENİDEN DÜZENLEME YAPILMALI VE RENK TONLARI DİKKATE ALINMALI”

Detay Oto Yıkama’nın yetkilisi Necmettin Şah ise, “Türkiye iklimi sıcak bir ülke. Cam filmi konusunda tutarsızlık var. 6 ay önce serbestti, şimdi yasaklandı. Cezası da 400 liradan başlıyor, aracı trafikten men etmeye kadar gidiyor. Buna rağmen bazı vatandaşlar film çektirme konusunda ısrar ederken, bazıları ise filmleri söktürmeye geliyor. Bu konuda Araç Giydirme Federasyonu’nun önümüzdeki günlerde karara itiraz etmesi gündeme geldi. Aniden alınan karar sektörü olumsuz etkiledi. Bu işten ekmek yiyen birçok iş yeri kapanmak durumunda kalır. Bizim beklentimiz renk ve ton konularında yeni bir düzenleme gelmesi yönünde. Bazı firmaların elinde filmler kaldı. AB kriterlerine göre araçlarda arka camlar için yasak yok, belli ton ve ölçüler var. Emniyet güçleri çok koyu olduğu zaman araç içlerini görmekte zorlanıyor. Bunun yanında bazı araçlar fabrikadan siyah camlı çıkıyor, onlar ne olacak?      

“TERÖR OLAYLARINI ENGELLEMEK AMAÇLI OLABİLİR”

Demet Oto’nun yetkilisi Alaattin Tezcan ise koyu renk camların güvenlik açısından sökülmesinin doğru olduğunu ancak ısı ve ışıktan korunması gerekenler için açık renklerin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Büyük şehirlerde olan terör yüzünden polisler aracın içerisini göremiyor diye gelen bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çok koyu filmlerin sökülmesini istediler. Bence bu yapılan düzenleme cam filminin çok koyu ya da açık olmasıyla alakalı bir şey. Bu uygulama çerçevesinde açık renk cam filmlerine bir şey dememeleri lazım. Çünkü açık renk cam filmleri güneşten gelen sıcaklığı engelliyor. Dışardan gelen cam ya da taşın arabanın içerisine düşmesini de engelleyerek koruma özelliğine sahip. Ancak çok koyuları sıkıntılı” dedi.

“AÇIK RENK CAM OLMALI”

Tezcan bazı insanların ısıya ve ışığa karşı alerjileri olduğunu da vurgulayarak, “En güzeli bir numara denen tür. Halk arasında yüzde elli diye tabir edilen tür. İçerisi gözüküyor ama ısıyı ve ışığı içeriye almıyor. Dolayısıyla insanları rahatsız etmiyor. Hem güvenlik açısından iyi, hem de bazı insanların gerçekten güneşe karşı alerjisi olabiliyor. Bu alerjiden korunması için ışığın ve ısının kırılması lazım. Onun için o filmi yaptırıyor. Astımı oluyor, alerjisi oluyor bunlar için çok gerekli bir uygulama haline dönüşebiliyor. Bazıları da zevk için çok siyah yapıp polisleri rahatsız edebiliyorlar. Çok koyu filmlerin sökülmesi gerekiyor”

CNN Türk'e konuşan Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş da, "Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Birçok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz" dedi. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 949 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Özel Haber HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Gazeteci Yazar Yalvaç Ural öğrencilerle buluştu Gazeteci Yazar Yalvaç Ural öğrencilerle buluştu Doğa Koleji tarafından düzenlenen "Yazarlarla Söyleşi ve İmza Günü" etkinlikleri..
Birlikte kitap okudular Birlikte kitap okudular Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri “Bizimle Okur Musunuz?” kampanyası çerçe..
Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Çanakkalelinin tanınmış isimlerinden “Balıkçı 286”nın sahibi Ali Rıza Gürbüz, ça..
UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), “Kardeşim Üşümesin” projesiyle 5 bin öğren..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Bayramiç ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen futsal turnuva..
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI