“Milletvekilleri verdikleri sözleri tutmalı”

 Tarih: 06-12-2017 16:11:18
Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediyesi Toplantı Salonu'nda basın mensupları ile bir araya gelerek aylık basın toplantısını düzenledi.

 

“İLÇE OLMAK İSTİYORUZ”
Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediyesi Toplantı Salonu'nda basın mensupları ile bir araya gelerek aylık basın toplantısını düzenledi. 
Kepez’in ilçe olması ve hastane duraklarının yapımı ile ilgili konulara değinen Mutan, “Kepez ilçe olmak istiyor, o yüzden CHP ve AK Parti milletvekilleri verdikleri sözleri tutmalı. Biz inatla ilçe olmak istiyoruz. Bizim burada itiraz ettiğimiz temel nokta eğer bütün şehre gidiyorsak, biz ilçe olalım ve belediye olarak kalalım” dedi. Mutan hastaneye yapılması düşünülen ve vatandaş için yokluğu sorun oluşturan duraklarla ilgili olarak da, “Biz yaparız yapmasına da durakları sistem yapmalı. Çanakkale Belediyesi denetimli halk otobüsleri taşıyor. Hiçbirine Kepez Belediyesi denetimli diyor mu? E senin taşıdığın ne? Yurttaş. Sen bunu mal yerine koyuyorsun” dedi.
“ARTIK İLÇE OLMA KONUSU GÜNDEME GELMİYOR”
Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan yaptığı açıklamada, “Kepezin ilçe olması konusu artık gündeme gelmemeye başladı. Ana gündem maddemiz ilçe olmaktır. Bundan yaklaşık iki ay önce AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Kepez’de bir gençlik kolları kurultayında Kepezle ilgili bir söz verdi. Kepez ilçe olmayı hak ediyor. Türkiye’nin en büyük beldesi olarak bunu istiyor. Kepez olmayı hak ediyor dedi. Bu konu ile ilgili değişen süreçte Kepez’in dinamikleri de istiyorsa yapalım denildi. Biz de neden olmasın dedik. Meclis üyelerimizle bir araya gelerek ortak bir imzayla deklarasyon açıkladık. İmza kampanyası başlattık. Halkın yaratıcı aklı ortaya çıkardılar. Yapılan pankartlarla bir değişiklik kattık. Biz inatla ilçe olmak istiyoruz. İlçe olmakta ki temel amacımız bütün şehre evirilecekse beldeler kapanıyor mahalle haline dönüşüyor. Bizim burada itiraz ettiğimiz temel nokta eğer bütün şehre gidiyorsak biz ilçe olalım ve belediye olarak kalalım. Şu anki mevcut idari yapılanma adına kendi bütçemiz olsun, kendi mali disiplinlerimizi kendi ihtiyaçlarımıza göre harcayalım. Halk bizi denetlesin, onların iradesiyle yönetim şekillensin. Bu şekil üzerine biz yine yolumuza devam edelim. Aynı zamanda Kepez Belediyesi’nin 25 yıldır Belediyecilik tecrübesi var. 25 yılını geçirmiş tecrübeli bir belediye var. Biz bunun devamını istiyoruz. Hala 15-16 noktada imza kampanyamız devam ediyor. Hala pankartlarımız asılı, siz dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama AK Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok hemen hemen her gün ilçe olmakla ilgili demeçler verirdi ama son on gündür bir hareketlilik yok. Kepez ilçe olmak istiyor o yüzden CHP ve AK Parti milletvekilleri söz verdi sözlerini tutmalı” şeklinde konuştu.
“KIYI BANDINA ZAKKUM VE OYA AĞACI ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”
Mutan projeleri hakkında da bilgi vererek, “Ağaçlandırma çalışmalarımız var. Dardanos’tan gelince hemen deniz tarafına doğru dolgu yapıyoruz. Ağaç dikimi yapacağız. Oradan gelin bir kısmını diktik. Aqua’nın ön tarafını geçtik. Kıyıya iğde ağacı olarak devam ettik. Zakkum ve oya ağacı çalışmasını da kıyı bandına yapacağız. Bayrak direğinin dibini ciddi bir otopark alanına dönüştürüyoruz orada. Güreş alanımızın çimini yeniledik. Geçen yıl dikilen çim çim olarak çıkmadı. İnşallah bu sene 19 Mayıs etkinlikleri ramazana denk geliyor. Belki bir takvim ayarlayabiliriz. Artık bu Eylül mü olur, başka gün mü olur bir ayarlama yapacağız. O bölgede bir çalışmamız sürüyor. Otopark çalışması yapıyoruz. Yaklaşık 3.5 dönümlük bir alanımız vardı. Onun toprak dolgusunu yaptık. O bölgeye bir sera düşünüyoruz. Yani bu belediyenin bir serası olmalı. Kendi mevsimlik bitkilerini fidanlarını ve benzeri şeyleri üretmelidir. O konuda da böyle daha profesyonelce düşünüyoruz. Kalıcı, sağlıklı olsun istiyoruz. Yazın da biz oradan çiçek satışı yapalım istiyoruz. Dardanos ve Güzelyalı’ya giden bir yol. Orada çiçek satışı da yapalım kendi ihtiyaçlarımızı giderelim. İki yıl içinde verimli bir noktaya çıkar diye düşünüyorum. Oradan gelin bu tarafa doğru limandaki köprüyü geçince orada gördünüz mü onlar yağmur suyu. Orada bahsettiğimiz sukap zemininde projenin yağmur suyu ayağı esnafın oradan başlayacak, çaya kadar yağmur suyu getireceğiz. Devlet Su İşleri’nin ıslahıyla çay ıslah ediliyor. Bize gelen duyumlar ne kadar doğru bilmiyorum. Ama sizlerle paylaşayım. 7 trilyonluk bir iş. Müteahhit 2 trilyonluk bir iş yapmış. Henüz para alamamış. O yüzden yukarıda köprüden ekşilerin oradan başlayarak arıtmamız var bizim oradan biliyorsunuz, oraya kadar gelmiş tıkanmış. Buradan da para isteyelim. O bizim çay ıslahındaki yatırıma dönük mevcut içerde bir miktar para vardır. Bu müteahhitlere verin de, ıslah çalışması bahara yetişsin diye en azından buradan da seslendirelim. Orada böyle bir çalışma var. Kent içine giriyorsun. Esnaf Kefaret Kooperatifi o bölgede kanalizasyon, su, yağmur suyu çalışmalarının yüzde yetmişini hallettik. Bir taraftan biraz daha ilerliyorsunuz. Sağlı sollu taş döşenmemiş yol kaplaması yapılmamış alanlar vardı. Onlara dokunduk. Böyle gidiyor. Hemen hemen beldenin her bölgesinde hareketlilik var. İnşaat sektörü ciddi hareketlilik halinde. Onlara yetişmeye çalışıyoruz. Onların bağlantıları oluyor. Öyle olunca yolu tekrar kapatıyoruz. Rutin işlerden bahsetmiyorum zaten” dedi.
“ÇÜRÜK SAKIZA DÖNÜŞÜR”
Bir gazetecinin, “Kepez’in ilçe olmasıyla ilgili Muharrem Erkek’in ifadelerinin ardından son durum nedir?” ve aynı dönemde Çanakkale İl Özel İdare Binası için eski binası için de Ayhan Gider Milletvekilimiz orayı da belediye istimlak etsin, orayı da halka kazandıralım yeşil alan olsun dediler. Orayı da meydan yapalım denildi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan meclis toplantısında biz buralar için karar aldık bizim oraları istimlak etme durumuz yok. Oranın yetkisi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde dedi. Şimdi sessizliği de siz doğruladınız. Siz Bülent Bey ile bu konuları tekrar görüşecek misiniz?” soruları üzerine, “Bence kamuoyu olarak siz görüşmelisiniz. Ben bunu ikinciye dillendiriyorum. Biz belediye yönetimi olarak kalmak istiyoruz. Süreç bütün şehre evirilecekse biz ilçe olmak istiyoruz. Neden? Belediye kalmak için. Arzumuzu dillendiriyoruz. Biz burada bunu polemik konusuna dönüştürürsek çürük sakıza dönüşür ve patlar. Zarar görülür. Bizim ilçe olmamıza kamuoyu da katkı sunsun istiyoruz. Katkı sunun yani bize. Bunu gündemde tutun. Benim ötemde de bunu sorun. Bülent Bey’e sorun. Neden sormuyorsunuz? Olmazsa havada kalır. Böyle olmamalı. Siyaset kurumu insanlara güven içinde olmalı. Sorun çözücü yapıdayız demektir. Bu işin arkasında durarak çözeriz demektir. Çünkü bu ortam size güven ortamını yakalatırsa ve insanlar üzerinde çözümleyici bir takım akıllarla yaşama dönük bir hal sağlarsa insanlar kuruma da güvenir, size de güvenir. Öbür türlü güven sarsılır. Çok da polemik konusu yapıp sakız gibi çiğneyip tükürmemek gerekiyor. Sözünde durmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.
“DURAKLARI SİSTEM YAPMALI”
Mutan, hastane durakları ile ilgili çalışmalarla ilgili durakları sistem yapmalı derken, “Durakları yapacağız, yapacağız da doğru olan bu değil. Doğru olanı sistem yapmalı. Protokol ile imza altına alınmalı. Bu insanları kim taşıyor? Çanakkale Belediyesi denetimli halk otobüsleri taşıyor. Hiçbirine Kepez Belediyesi denetimli diyor mu? E senin taşıdığın ne? Yurttaş. Sen bunu mal yerine koyuyorsun. Değerini vermiyorsun. Neden sıcaktan soğuktan korumuyorsun? Allahtan çınar varmış da çınarın altında gölgede duruyorlar. Yok yapamazsın da biz yaparız geç bunları geç. Durakları sistem yapmalı. Bunlar da kağıt altında imzaya alınmalı protokolde” dedi.   
 

  Kaynak: Haber: Seda Atan   Bu haber 460 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
“Bizi Seçenleri koşturmayacağız, biz koşacağız” “Bizi Seçenleri koşturmayacağız, biz koşacağız” Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, Marina..
Soğuk hava bu üç ağrıyı tetikliyor! Soğuk hava bu üç ağrıyı tetikliyor! Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havala..
Bakan açıkladı! Bakan açıkladı! Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ‘Türkiye Kart’ isimli yeni bir kart çıkaracakları..
DSİ’ye Troia yılı ziyareti DSİ’ye Troia yılı ziyareti Vali Orhan Tavlı, Balıkesir’de Devlet Su İşleri 25. Bölge Müdürlüğünü ziyaret et..
  Ekonomi HABERLERİ
Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, aralık ayının ..
“Çeyrek altın daha da yükselebilir” “Çeyrek altın daha da yükselebilir” Altın fiyatlarında ivme hızla yukarıya doğru çıkıyor. Çeyrek altın 265’in üzerin..
Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Çanakkale'de ekim ayında 7.5 liraya kadar düşen palamudun fiyatı kasımda 35 lira..
Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu  Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesi sınırlarındaki Kazdağları'nda yaşayan dağ köylüler..
  Siyaset HABERLERİ
CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu Çanakkale’de CHP Merkez ilçe kongresinde delegelerin oyunu alan Ali Uyanık başka..
“Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) “Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) Lapsekili İş Adamları Derneğinin açılışına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Ça..
Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Recep Cahit ..
Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) İYİ Parti’ye katılan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’e rozeti, partinin G..
  Spor HABERLERİ
Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Geçtiğimiz yıl Çanakkale'yi Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'nde temsil eden Umu..
Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Çanakkale'nin Biga Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Çınar Çakıroğlu karatede Avrupa ..
Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü atletleri Marmara bölgesinde yarışan 15 kulü..
Çanakkale’nin Gururu Oldu Çanakkale’nin Gururu Oldu 2014 yılında Azerbaycan’da yapılan yıldızlar Dünya Taekwondo şampiyonasında Düny..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI