ÖZ KIBRIS’TA

 Tarih: 05-12-2017 16:46:13
CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Başkan Danışmanı Recep Cengiz ile birlikte KKTC’deki okuyan gençlerin CHP Örgütlenmesi ve buluşması etkinliğine katılmak için Kıbrıs’a gitti ve KKTC’deki siyasi partilere seçim öncesi başarılar dilemek için ziyaret gerçekleştirdi.

“CHP için Kıbrıs milli bir davadır”

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Başkan Danışmanı Recep Cengiz ile birlikte KKTC’deki okuyan gençlerin CHP Örgütlenmesi ve buluşması etkinliğine katılmak için Kıbrıs’a gitti ve KKTC’deki siyasi partilere seçim öncesi başarılar dilemek için ziyaret gerçekleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve CHP KKTC Temsilcisi Mustafa Yürükçü ile birlikte Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi ve Yeniden Doğuş Partisini ziyaret eden CHP’li Bülent Öz, 7 Ocak erken genel seçimi öncesi Kıbrıs’taki siyasi partilerle fikir alışverişinde bulundu.
“CHP, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE KIBRIS İÇİN ATILACAK ADIMLARA HER ZAMAN HAZIRDIR”
Açıklama yapan Öz, “7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçim öncesi tüm siyasi partilere başarılar diledik. Seçim atmosferinin barışçıl, adil ve anlayış içerisinde geçtiğini gördüğümüzü, bu anlamda siyasi partiler arasındaki demokrasi kültürünün yerleşmiş olmasından dolayı memnuniyetimizi ifade ettik. KKTC'deki tüm partilerin Kıbrıs sorunu çözümünde Kıbrıs Türk Halkının haklarının savunulması gerektiği noktasında düşüncelerimiz ile ortak görüşlerde olduğumuzu gördük. KKTC'nin kuruluşunda ve kurtuluşunda önemli bir rolü olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Yavru Vatanimiz KKTC ve Kıbrıslı Türkler için her zaman çalıştığını, yanlarında olduğumuzu ve daha da kalkınması için gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu ilettik” dedi.
Kıbrıs’ta temaslarını sürdüren CHP’li Öz Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’ı ziyaret ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi. 
“ÇANAKKALE RUHUNUN BİR ÖRNEĞİ DE KIBRIS RUHUDUR”
CHP Kıbrıs Temsilciğinin ve KKTC Gençlik Örgütünün düzenlediği Gençlik Örgütlenmesi etkinliğine katılan CHP’li Öz, Kıbrıs’ta okuyan gençlerle bir araya geldi. Düzenlenen etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu ve gençlere her zaman güvendiğini ifade eden Öz, etkinlik gecesinde gençlere hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs ruhunu ve Çanakkale ruhunu örneklerle anlatarak Kıbrıs ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesindeki benzerlikleri anlattı. CHP’li Öz’ün konuşmasındaki satır başları şöyle oldu: “Anavatanın ayrılmaz parçası, KKTC’de okuyan sevgili gençlerimiz, sizlere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını getirdik. Değerli gençler, müsaadenizle bir Çanakkale Milletvekili olarak, Çanakkale ruhu ile Kıbrıs ruhunu karşılaştırarak sizlere duygularımı paylaşmak istiyorum. Namık Kemal, Kıbrıs ve Çanakkale Vatan olmuştur O’na, Magosa’da zindanda yatmış, Çanakkale son yolculuğuna uğurlanmış. Bugün Çanakkale’de ebedi istirahatgahındaki işte o Namık Kemal, neredeyse bir buçuk asır önce “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini” diye seslendiğinde, Mustafa Kemal Atatürk’te “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurarak bahtı kara maderini” diyerek cevap vermiştir. Bu cevaptaki kararlılık, adım adım vatanı bağımsızlığa ve Cumhuriyete götürüyordu. Bu kararlılık bugün de Kıbrıs’taki CHP’lilerde olduğunu görüyoruz. Burada siz gençlerin nasıl mücadele ettiğinize tanık olduk. Kıbrıs CHP için, Türkiye Cumhuriyeti için, KKTC bağımsızlık mücadelesi verdiğinizi” dedi.
“KIBRIS VE ÇANAKKALE NE ÇOK BENZERLER BİRBİRLERİNE”
“Kıbrıs’ta herkes Conkbayırlıdır, Anafartalıdır. Nereli olduğumuzun önemi yok, herkes Sethülbahirlidir, Kumkalelidir. Bu sebeple herkes Çanakkalelidir” diyen Öz, “Çanakkale’de de herkes, Girnelidir, Lefkoşelidir. Nereli olduğumuzun önemli yok, herkes Magosalıdır, Lefkelidir, Güzelyurtludur. Bu sebeple herkes Kıbrıslıdır. Herkes onurunu, namusunu, inancını Çanakkale ve Kıbrıs kahramanlarının, Çanakkale ve Kıbrıs’ı, Yurdunu savunduğu gibi savunur. İşte bundan dolayı benzerler birbirlerine Kıbrıs ve Çanakkale” diye konuştu.
“ÇANAKKALE VE KIBRIS KAHRAMANLAR DOĞURMUŞTUR”
Öz konuşmasının devamında, “Çanakkale’deki bağımsızlık, Cumhuriyete önsöz olurken”, Cumhuriyet Halk Partisinin temellerinin atılmasına sebep oldu. Bağımsızlık mücadelesi sonucu kurulan CHP, sonrasında Kıbrıs’ı bağımsızlığı için mücadele verdi. Yani, Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhuriyet Halk Partisi doğdu. O Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşu ve kuruluşu oldu, bağımsızlığını kazandı. Yine o Cumhuriyet Halk Partisi Bülent Ecevit’i doğurdu bağrından; o Bülent Ecevit Kıbrıs’ın kurtuluşu ve kuruluşu oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisiyle Türkiye’ye demokrasiyi, Cumhuriyet Halk Partisi ise Bülent ECEVİT ile Kıbrıs’a özgürlüğe getirdi. Çanakkale ve Kıbrıs birbirlerine ne çok benziyor demiştik. Öyle ya, Çanakkale savaştan barışı yaratan şehirdir. Kıbrıs’ta, Barış Harekatı ile, zulümden barışı yaratan bir ülkedir” dedi.
“GELİBOLU YARIMADASI VE KIBRIS ADASI BARIŞIN ADALARIDIR”
“Kıbrıs Barış Harekatı’nın kahramanlarını, şehitlerini, gazilerini, KKTC’nin bağımsızlığı için canlarını feda edenleri, kimse yok sayamaz. Kıbrıs’ın bağımsızlığı ver kurtulcu anlayışla değil, Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyucudur” diyen Öz, “Kıbrıs Türk halkı 1963’ten 1974’e kadar Kıbrıs Rum tarafınca uygulanan tüm baskılara ve zulme karşın direnmiş, ayakta kalmayı başarmıştır. Kıbrıs Türk halkı haklı mücadelesini sürdürerek, Anavatanımız Türkiye’nin 1960 Anlaşmalarından kaynaklanan Garantörlük hakkını kullanarak, 1974 Barış Harekâtını gerçekleştirmesiyle özgürlüğüne kavuşmuştur. 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir. Yıllarca en temel haklarından yoksun bırakılan Kıbrıs Türk halkı, esarete boyun eğmemek için sayısız şehitler vererek direnmiş ve kendi hür iradesiyle barış, huzur ve özgür yaşamak üzere 15 Kasım 1983’te bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün ‘Bağımsız ve Egemen’ bir devlettir. Ve öyle kalacaktır. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve bu mücadelede canlarını feda eden şehitlerimiz ve ölümsüz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu mücadele ve direniş asla unutulmayacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugüne kadar, çoğulcu demokrasi, yasama, yürütme ve yargının bağımsız işleyişi, ekonomik kalkınma, sosyal adalet, hak ve özgürlükler gibi birçok alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir” şeklinde konuştu.
Öz devamında, “Cumhuriyet Halk Partisi için Kıbrıs milli bir davadır ve böyle kalacaktır. Bu tavrımızdan parti olarak asla vazgeçmeyeceğiz. Kıbrıs’ın bizim kırmızı çizgimiz olarak kalacağını gerek Genel Başkanımız gerek milletvekili arkadaşlarımız her konuşmamızda vurgulamaktayız. Bu parti politikamız haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Kıbrıs ve Kıbrıs Türkleri için mücadelesine kararlı ve tutarlı bir şekilde devam edecektir. Özellikle vurgulamak isterim ki, Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs’ın özgürlüğü, bağımsızlığı Cumhuriyet Halk Partisi ile olmuştur. Yine KKTC’nin bağımsızlığı ve egemen bir devlet olması, tüm Dünyaca tanınması Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde olacaktır. Gelibolu yarımadasında ve Beşparmak dağlarında bir bedel bardı. O çileydi, candı ve kandı, ödendi. Girne’de, Magosa’da, Anafartalar’da, Conkbayırında bedel ödeyenler vardı. Onlar şehit, gazi ve kahramanlardı, atalardı. KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, özgürlüğü için canlarını feda etti, şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ana bu rahatlığın bir borcu da vardır. Gelibolu topraklarında, Kıbrıs Dağlarında, taşında yaşanmış ve toprak olmuş insanlara borcumuz vardır. Bu topraklara borcumuz vardır. Toprağın üstündeki bizlerin toprağın altındakilere borcu vardır. Bu borcu ancak Türkiye’yi ve KKTC’yi kalkındırarak ödeyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık mücadelesini sürdürerek ödeyeceğiz. Bu toprakları daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırarak ödeyeceğiz. Yürekleri vatan aşkı ile dolu atanlarımızın bizden beklediği de budur.
“CHP GEÇLERLE VAR OLACAKTIR, GENÇLERİN HERZAMAN UMUDU OLACAKTIR”
Danışmanından alınan bilgiye göre, “Sevgili gençler, tüm bunları yapacak olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir ve CHP siz gençlerle var olacaktır” diyen Öz, “CHP siz gençlerin umudu olacaktır” dedi.

 

  Bu haber 193 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Soğuk hava bu üç ağrıyı tetikliyor! Soğuk hava bu üç ağrıyı tetikliyor! Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havala..
Bakan açıkladı! Bakan açıkladı! Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ‘Türkiye Kart’ isimli yeni bir kart çıkaracakları..
DSİ’ye Troia yılı ziyareti DSİ’ye Troia yılı ziyareti Vali Orhan Tavlı, Balıkesir’de Devlet Su İşleri 25. Bölge Müdürlüğünü ziyaret et..
Başkan Işık'tan Şehitlik Semti’ne ziyaret Başkan Işık'tan Şehitlik Semti’ne ziyaret Çanakkale'nin Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, belediye meclis üyeleri Birol Ö..
  Ekonomi HABERLERİ
Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, aralık ayının ..
“Çeyrek altın daha da yükselebilir” “Çeyrek altın daha da yükselebilir” Altın fiyatlarında ivme hızla yukarıya doğru çıkıyor. Çeyrek altın 265’in üzerin..
Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Çanakkale'de ekim ayında 7.5 liraya kadar düşen palamudun fiyatı kasımda 35 lira..
Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu  Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesi sınırlarındaki Kazdağları'nda yaşayan dağ köylüler..
  Siyaset HABERLERİ
CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu Çanakkale’de CHP Merkez ilçe kongresinde delegelerin oyunu alan Ali Uyanık başka..
“Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) “Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) Lapsekili İş Adamları Derneğinin açılışına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Ça..
Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Recep Cahit ..
Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) İYİ Parti’ye katılan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’e rozeti, partinin G..
  Spor HABERLERİ
Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Geçtiğimiz yıl Çanakkale'yi Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'nde temsil eden Umu..
Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Çanakkale'nin Biga Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Çınar Çakıroğlu karatede Avrupa ..
Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü atletleri Marmara bölgesinde yarışan 15 kulü..
Çanakkale’nin Gururu Oldu Çanakkale’nin Gururu Oldu 2014 yılında Azerbaycan’da yapılan yıldızlar Dünya Taekwondo şampiyonasında Düny..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI