Rus Seyahat Yazarları Troia Yılı İçin Çanakkale’de

 Tarih: 03-11-2017 14:29:58
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’ye davet edilen Rus Gazeteciler “2018 Troia Yılı” kapsamında Çanakkale’ye gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Rusya’da önemli turizm, seyahat gazete ve dergilerinde muhabirlik yapan Olga Mikhailova, Larisa Vasileva, Mariia Cherniakhovskaia, Elena İsayko, Fedor Yurin ve Tatyana Belonojkina’dan oluşan 6 kişilik ekip Çanakkale ziyaretlerinin ilk gününde Gelibolu ilçesinde bulunan Rus Anıtı’nı ziyaret etti. Rusya'da 1921 ve 1922 yılları arasında gerçekleşen Bolşevik isyanından kaçarak Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yerleşen 25 bin Rus vatandaşının hatırasını yaşatmak için yaptırılan anıtı inceleyen Rus gazeteciler burada yetkililerden bilgi aldı.

Rus gazeteciler daha sonra Kolin Hotel’de gerçekleştirilen yemekte Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan’ın “2018 Troia Yılı” ile ilgili sunumunu takip etti. Sunumunda 2018 Troia Yılı hakkında bilgiler veren Armağan Aydeğer, ardından konuklara İngilizce olarak hazırlanan Çanakkale’nin tanıtımı ile ilgili hazırlanan belgesel filmi izletti. ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer ile birlikte TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik , ÇATOD Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Lütfi Atay, ÇATOD Eski Başkanı Kemal Pazarbaşı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Acente Yetkilisi Ramazan Altıntaş ile birlikte Çanakkaleli gazetecilerin katıldığı sunum sonunda soru cevap kısmına geçildi. Rus gazetecilerin “2018 Troia Yılı” ile ilgili soruları cevaplandıran ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, Rus turistleri Çanakkale’de görmek istediklerini ifade etti.

İKİNCİ GÜN TROİA ANTİK KENTİNİ GEZDİLER

Ziyaretlerinin ikinci günü Troia Antik Kenti’ni gezen Rus gazeteciler burada antik kentte kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan bilgiler aldı. Konukları Troia’yı gezdirerek antik kent hakkında sorulara cevap veren Prof. Dr. Rüstem Aslan, Rusya’nın Başkenti Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde sergilenen Troia Hazinelerinin bulunduğu yerde Çanakkale’nin tanıtımının yapılabileceğini söyledi.

Troia’yı gezen Rus gazeteciler ise Antik kentten etkilendiklerini belirterek, ülkelerinde “2018 Troia Yılı” ve Çanakkale ile ilgili yazılarında bu konulara ağırlık vereceklerini söylediler.

ÇATOD tarafından verilen bilgiye göre Troia Antik Kenti’ndeki geziye Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu, ÇATOD Genel Sekreteri Salih Yüksel, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran katıldı.

 

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer Troia Antik Kenti’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün 3. Turizm Şurası’nda Troia ile yaptığı açıklamaya değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 Troia Yılı, Troia Ören Yeri ve Antik kenti ile ilgili önceki gün yapmış olduğu 3. Turizm Şurası’ndaki açıklamalar tüm Çanakkalelileri heyecanlandırdı. 2018 Troia Yılı bölgemiz ve ülkemiz için çok güçlü fırsatları elinde barındırıyor.Troia’nın uluslararası bilinilirliği ile bütün dünyada çok güçlü bir turizm hamlesi gerçekleştirilecek. 2018 Troia Yılı ile bölgemizde çok önemli alt ve üst yapı yatırımları ve yıl boyunca devam edecek birçok kültür sanat, spor alanında etkinlikler planlanıyor. Kültür ve Turizm bakanlığımızın himayesinde devam eden 2018 Troia Yılı faaliyetleri yurt dışındaki çok sayıda fuarda tanıtımlarının ana unsurlarından birisi olacak. Aynı zamanda Çanakkale’de de valiliğimizin koordinasyonunda çok çeşitli etkinlikler, alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 Troia Yılı ile ilgili olan açıklamalarından tüm turizm camiası olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz ve bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bu konuyu Ankara gündemine aktararak orada çok büyük bir lobi çalışması yürüten Milletvekilimiz Bülent Turan’a da teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’DE 6 GÜN KALACAKLAR

Rus basın mensuplarının Çanakkale ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulunan ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, Rusya’da önemli turizm, seyahat gazete ve dergilerinde muhabirlik yapan basın kuruluşu temsilcilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’ye davet edildiğini belirterek, “2018 yılının “Troia Yılı” olması vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Rusya’nın önemli basın kuruluşlarının temsilcilerini Çanakkale’ye göndererek Troia ve Çanakkale’nin ülkelerinde tanıtımının yapılmasını sağlamak için bir farkındalık yaratmak istedi. Konuklarımız 6 gün boyunca Çanakkale’de kalacaklar. Troia Antik Kenti ile birlikte ilimizin tarihi ve turistik yerleri ile Kazdağları’nı gezecek olan Rusya’dan gelen basın mensuplarımız daha sonra ülkelerine dönecekler ve orada Çanakkale ile ilgili gözlemlerini gazete ve dergilerinde yayınlayarak ilimizin tanıtımını yapacaklar” dedi.

 

  Bu haber 425 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kültür HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI