Turistlerin İlk Uğrak Yeri Kahveci

 Tarih: 28-03-2017 14:13:44
Çarşı Caddesi’nde, Yalı Camii’nin karşısında hizmet veren, kentin kahve kültürünün oluşmasında önemli bir yer tutan, kahve sever turistlerin gözbebeği olmayı başarabilmiş Kahveci misafirlerinin damaklarına ve ruhlarına hitap etmeye devam ediyor.

Doğal ürünlerle ve huzurlu ortamıyla ilgileri üzerine çeken Kahveci’nin işletmecisi Zülal Çelikel, “Ben misafirlerimizin anın keyfini çıkartmasını istiyorum. Kahvenizi içerken şu anda kalın,  hiçbir şey düşünmeyin,  kahvenizin keyfini çıkartın diyorum.” dedi.

Bize Kahveci hakkında bilgi verebilir misiniz? Hizmetleriniz nelerdir?

Biz başından beri kahveci bir aile olduğumuz için konseptimizi hiç değiştirmeden çizgimizi oluşturduk. Biz geleneksel kaldık, diğer taraflara da girmedik. Çünkü dedemler zaten bu işi yapıyordu. Biz de devam ettik. Zaten dükkan çok eski olduğu için düzenli misafirleri çok vardı. İşimiz bunun üzerinden daha da gelişerek devam etti. Ben de eklemeler yaptım. Burada cheesecakeler yapıyorum. Mesleğim bu olduğu için farklı tatlılar deniyorum. Peynirlerimize kadar ben yapıyorum. Özeniyorum. Hepsi inanılmaz doğal. Bu kadar doğalı bilmem var mıdır.. Emeğin yoğun olduğu bir iş bizimkisi. Yenilikler yapıyoruz. Sunumlarımızı, kahve ve tatlı sunumlarımızı farklılaştırıyoruz. O şekilde devam edebiliyoruz şu anda.

Hangi kahve çeşitleriniz en çok tercih ediliyor?

Aslında bizim bütün kahvelerimiz çok güzel. Zaten başarı ürününe olan, hizmetine olan güvenle oluyor. Kahvemiz gerçekten çok iyi. O yüzden olması gerektiği gibi yaptığımız için misafirlerde iç rahatlığıyla tadıp içebiliyorlar. Devamlı olmuş oluyor zaten. Bizim olayımız asıl taze çekilmiş Türk Kahvesi. Ama onun dışında da bütün kahve çeşitleri var. Sütlü, çikolatalı, fındıklı, acıbademli, karamelli, ahududulu, damla sakızlı Türk Kahvelerimiz var. Daha sonra dünya kahvelerimiz var. Espresso, Cappuccino, Mocha, Latte var. Hepsi çok seviliyor ve çok içiliyor. Kişilerin buraya geldiği ruh haline göre, psikolojisine göre lezzetlerimiz tadılıyor. Her gelişinde farklı bir tat denemek istiyorlar. Biz genelde müşterilerimizi biliriz. Biri gelir mesela sade kahve içer. Birine şekerli çocuk deriz. Her seferinde gelir şekerli kahve içer. Kimi gelir menengiç içer. Kimisi mutlaka filtre içer. Kimisi mutlaka americano içer. Kimisi kurabiyemiz için, kimisi cheesecakemiz için gelir. Yani aslında biz misafirleri biliriz. Yani her seferinde gidip tabi ki ne içmek istediklerini sorarız ancak cevap aynı gelir. Yerli turist gelir, yabancı turist gelir, değişik misafirler gelir. O zaman farklı oluyor.

TURİSTLER ATMOSFERİMİZİ SEVİYOR

Turistler burayı keşfetmiş durumda anladığım kadarıyla.. Onlarla iletişiminiz nasıl?

Turistlerde kahve kültürü çok fazla. Türklerde aslında çay kültürü vardır. Biz de ailemizde hiç çay bilmeyiz mesela. Eniştemle birlikte çay bizim ailemize girdi. Biz hiç bilmezdik. Bizde hep kahve yani kahvaltı kahve içmek için altlık yaparız. Türk toplumunu düşündüğümüzde çay, ancak normalde kahve kültürü vardır zaten. Böyle yerler arıyorlar zaten. Avrupa’dan gelenler Avrupa’daki kültüre uygun olduğunu söylüyorlar. Kahveyi içtiklerinde güzel bir atmosfer olduğunu ve iyi hissettiklerini söylüyorlar. Ve çok güzel bir atmosfer oluyor. Turistler böyle şeylere çok dikkat ederler. Bir yere güvendilerse, bir yeri beğendilerse hep oraya giderler. Ve tavsiye de ederler. Sorarlar. Buranın en meşhur yerleri nelerdir derler. Bu bağlamda bize ulaşmaları kolay oluyor.

DOĞAL ÜRÜNLERİ KENDİM SEÇİYORUM

Sizi öne çıkaran, bu kadar sevilmenizi sağlayan sır nedir?

Gerçekten işimizi severek yapıyoruz. Biz burada üreterek bütüne hizmet ediyoruz. Elbette yaptığımız işin ticari bir karşılığı var. İşimizi severek yapmamız bizi diğer yerlerden özenli kılar. Anda, sahnede orada olduğunda ilhamlanmayla geliyor sana bilgi. Biz de öyle yapıyoruz. Cheesecake öyle çıktı mesela. İnsanlar cheesecake yemeye geldi. Onun başarısı geldi. Yanına yaptığımız limonlar aynı şekilde geldi. Burada bulunduğumuz için, anda bulunduğumuz için, birebir sizinle ilgilediğimiz için, değer verdiğimiz için bizi herhalde diğerlerinden farklı kılan bunlar olabilir diye düşünüyorum. Çünkü diğer işletmelerde büyük olduğu için butik tarz olmadığı için kişiyle birebir ilgilenilmeyebiliyor. Ben bunları dışarıdan gelen insanlardan duyuyorum. Biz çok çalıştığımız için dışarı çıkıp gezme vaktimiz olmuyor. Fakat bir yerden gelen kişinin yıkanmamış bardakta çay içtim demesi, bundan şikayetçi olması o müessese için kesinlikle eksi puandır. Biz o kadar özenle yıkıyoruz ki, o kadar özenle kuruluyoruz ki. Kuruladığımız bezlere kadar, ütüsüne kadar dikkat ediyoruz. Bu da müşteriye olumlu yansıyor ister istemez. Mesela suyun içine koyduğumuz meyveleri ben pazardan kendim seçiyorum. Sırtımda taşıyarak getiriyorum. Limonları, tarçınlı bisküvileri kendim yapıyorum mesela. Sırf bunun  için bile gelebilen oluyor. O tatları seviyor, o tatlara alışıyorlar. Türk kahvesini taze çekiyoruz, en iyi kahveyi kullanıyoruz. Ölçüden hiç kısmıyoruz. Her şey kaliteli olduğu zaman ortaya çıkan şey zaten güzel oluyor. Misafirlerimiz de bunu anlıyor ve bizi tekrar tekrar ziyaret ediyorlar. Başarının sırrı bence; ölçüyü malzemeyi tam kullanman, işini çok sevmen, düzgün yapman ve kesinlikle güleryüz.

Yeniliklere açık mısınız? Bundan sonrası için de yeni tatlar deneyecek misiniz?

Geleneksellikten çıkmayan bir stilimiz var. Mesela 18 Martta gelen misafirlerimiz geçen 18 Martta da gelmiş, ondan öncekinde de gelmiş. Her sene gelirlermiş. Ve dediler ki mesela hiç değişmediniz. Ne kadar güzel bunu duymak. Kişi bu bardaktaki keyif için geliyor. Her sene buraya uğruyor. Burayı benimsemiş. Uğrak mekan haline getirebiliyor. Turistler zaten hep bu şekilde geliyorlar. Almanya’da yaşayan Türk Vatandaşları da geliyor ve hep buradan içiyorlar. Öğrenci de çok geliyor. Sürekli bize gelen öğrencilerimiz var. Oturmuş bir kitle oluyor zaten. Sen işini düzgün yaparsan otomatikman düzgün geri dönüşler alıyorsun. Ortamın enerjisi de çok önemli. Hijyen son derece önemli. Biz bunlara çok dikkat ediyoruz. Hayat şartları o kadar değişti ki, o kadar çok yer açıldı ki. İnsanların öncelikleri değişti. Mesela dedem zamanında sadece kahve ve kibrit satılırmış. Şimdi bütün dünya kahveleri var.

Çanakkale’de bir işletmeyi çalıştırmak zor mu? Esnaflık yapmanın güç tarafları neler?

İşinizi düzgün yapıyorsanız bir işletmenin yürütülmesi zor olabiliyor. Çünkü her şeyden sorumlusunuz. İşletmedeki her şeyi bilmeniz, her adımdan haberdar olmanız gerekebiliyor. Ürün tedariğini, bürokrasini bilmeniz gerekiyor. O açıdan meşakkatli.

KAHVE İÇERKEN ANIN TADINI ÇIKARTIN

Kahve keyif işi midir? Herkesin kahve kültürü var mıdır?

Kahvenin keyfi de güzeldir. Ben misafirlerimize onu da yansıtmaya çalışıyorum. Ben misafirlerimizin anda kalmasını, o anın keyfini çıkartmasını istiyorum. Şu anda hiçbir şey düşünmeyin, geçmişe ya da geleceğe odaklanmayın anın keyfini çıkartın diyorum. Çünkü geçmiş ya da gelecekte yaşadığımızda anı şereflendiremiyoruz. Yaşayan bir ölü oluyoruz. Ama o anda olduğumuzda o anın keyfini tüm hücrelerinde hissediyorsun.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Bundan sonraki zamanlarda da başarımızı koruyup bu başarının bir tık üstüne çıkmak istiyoruz. Her zaman kendimizle yarışıyoruz. Bugünde ve anda kalarak, pozitif bir bakış açısıyla yaşayarak misafirlerimizi ağırlamaya devam edeceğiz.

Son olarak çalışma saat ve günleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pazar günü de dahil açığız. 09.00-24.00 arası dükkanımız hizmet veriyor. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 1165 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Analig müsabakaları sona erdi Analig müsabakaları sona erdi Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) 2017-2018 sezonu voleybol grup müsabakaları 14 O..
Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Üzerine çıkmadan çalıştırdığı traktörün altında kaldı Bayramiç ilçesinde, yağ değiştirmeye götürdüğü traktörünü üzerine çıkmadan çalış..
Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Evi yanan aileye Çanakkalelilerden destek Kepez’de üç katlı bir evde sobadan çıkan yangında büyük maddi kayıp yaşayan aile..
Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi Çanakkale Barosu ailesine katıldı Betül İşçi, düzenlenen törenle yemin ederek avukatlığa başladı. Tören, Baro Başk..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI