“Turizm için insan faktörü önemli”

 Tarih: 07-01-2018 14:14:33
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Turizm Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ali Osman Uysal’ı makamında ziyaret etti.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, ÇATOD Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy, ÇATOD Genel Sekreteri Salih Yüksel ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mert İnce ile Ramazan Candan’ın katıldığı ziyarette Turizm Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Lütfi Atay ve Yrd. Doç. Mehmet Yıldırım da yer aldı.

Ziyarette bir konuşma yapan ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, dernek olarak Çanakkale’de bulunan Turizm Bakanlığına bağlı Turistik İşletmecilerin ana çatısı olarak çok çeşitli faaliyetler gösterdiklerini belirterek, “Bu kapsamda ilimizin ulusal ve uluslararası tanıtımında, ilimizde turizme yönelik katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve turizm ile ilgili projelerin geliştirilmesiyle ilgili üyelerimiz arasındaki birlik beraberliği arttırıcı birçok faaliyete imza atıyoruz. Bu çerçevede özellikle insan faktörü bizlerinde yaptığı işlerin en önemli merkezinde bulunuyor. Bu nedenle ÇOMÜ Turizm Fakültesi ile yapacağımız her türlü iş birliğini çok önemsiyoruz. Bizler turizm tesisleri işletmecileri, sahipleri ve idarecileri olarak binaların sadece fiziki yapıdan ibaret olduğunu ama turizm tesisi olarak değer yaratmada insan faktörünün her şeyden daha önemli olduğunu görüyoruz. Bu çerçevede ÇOMÜ’nün beşeri kabiliyetine ve kapasitesine güveniyor ve ÇOMÜ Turizm Fakültesi ile birçok alanda iş yapma arzusu içerisindeyiz” dedi.

“ÇOMÜ TURİZM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİNİNİN TESİSLERİMİZDE STAJ YAPMASI ÖNEMLİ”

ÇATOD’tan alınan bilgiye göre Armağan Aydeğer, konuşmasında Turizm Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin staj dönemlerini Çanakkale il genelinde bulunan turistik tesislerde yapması konusunun kendileri için önemli konular arasında yer aldığını da belirterek, “Bu çerçevede üniversitemizin Turizm Fakültesinde okuyan öğrencilerimizin öncellikli olarak bölgemizde staj yapma konusunda istihdam edilmesi ve hatta sonraki dönemlerinde de kalıcı istihdamların oluşturulması için öğrencilerimizin motive edilmesi, onlara ÇATOD’un turistik otellerimizin ve bölgemizin turistik kabiliyetinin anlatılması hususunda ortak çalışmalar yapılması konusunda fikir birliğini öneriyoruz. Bu faaliyetimizi güçlendirmek için ÇOMÜ Turizm Fakültesi tarafından gerçekleştirilen kariyer günlerinde ÇATOD olarak bu özel günde üniversitemizin yanındayız. Bizler hep şunu savunuyoruz bölgemiz kurumlarının başında olan ÇOMÜ’nün ürettiği entelektüel birikiminin yine bölgemiz tarafındaki işletmeler tarafından maksimum seviyede değerlendirilmesi ve bölgemizde bu katma değeri büyüyerek daha fazla hale getirilmesi arzusundayız. Bu nedenle öğrencilerimizin burada yapacakları stajlarının aynı zamanda yıl içerisinde eğitim sürelerinde de part time çalışma imkanları sağlanacak ve burada konaklama süreçlerinin de aksamadan yine aynı maliyetlerle kendi konakladığı yerlerde devam edeceğinin bir avantaj olarak belirtmek istiyoruz” dedi.

“ÇOMÜ İLE AKADEMİK İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Konuşmasında ÇOMÜ ile akademik işbirliği yapmak istediklerini de belirten ÇATOD Başkana Armağan Aydeğer, “ÇOMÜ ile akademik anlamda da işbirliği yapma konusunda heyecanlıyız. Bu kapsamda heyetlerimiz ile birlikte aylık toplantılar yapılması yönünde çalışmalarımız sürüyor. Bu çerçevede bölgemizin ilişkide olduğu farklı uluslararası turizm pazarlarıyla ilgili pazar araştırma raporlarının hazırlanması, farklı ülkelerdeki turizm potansiyeli ile ilgili araştırma raporlarının oluşturulması, konjonktürel değişimlere bağlı olarak gelişen turizm trendleriyle ilgili bilgilendirme raporlarının hazırlanması ve bu raporların üniversitemizdeki öğrencilerimize, sektör temsilcilerimize ve kamuoyuna yayınlanmasını önemsiyoruz. Bu konuda ÇOMÜ ile birlikte bir iş birliği komisyonu oluşturmak için harekete geçeceğiz” dedi.

“İŞ BULMA HAVUZU OLUŞTURULMASI KONUSUNU ÖNEMSİYORUZ”

Turizme dönük nitelikli turizm istihdamını turizm öğrencileri ile birlikte olumlu yönde arttırabilmek için bir iş bulma havuzu oluşturulması konusunu önemsediklerini de belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “ÇATOD ve Turizm Fakültesi iş birliğiyle oluşturulacak bu havuz  sayesinde personel arayanlarında bu beklentilerini karşılayacağı bir gerçek. Bu konuda iş bulma havuzunun kurulması hususunda ÇOMÜ Turizm Fakültesi ile fikir birliğine vardık. Bunun dışında ayrıca ÇATOD ile üniversitemizin turizm bölümünün “2018 Troia Yılı” içerisinde de birlikte önemli faaliyetlere vesile olmak istiyoruz. Bu çerçevede ÇATOD ve ÇOMÜ iş birliği ile üniversitedeki öğrencilerimizin ve kamu oyunun da izleyebileceği Türkiye’deki önemli turizm profesyonellerini Çanakkale’ye getirerek bir seminer programı planlıyoruz. Bu çerçevede Türkiye’nin en önde gelen turizm profesyonellerinin yer alacağı çok verimli toplantıları ilimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bununda muhtemelen Nisan ayında olması planlanıyor’’ şeklinde konuştu.

ORTAK KARARLAR ALINDI

Yapılan karşılıklı görüşmelerde ÇATOD ile ÇOMÜ Turizm Fakültesi arasında ortak kariyer günü düzenlenmesi, özel olarak ÇATOD’a kariyer günü düzenlenmesi ve bu kariyer gününde Çanakkale’de staj yapmaları yönünde teşvik edilmesi, kariyer günü çerçevesinde de otellerin kendilerini ifade edebilecekleri bir tam gün alan açılması konusunda karar birliğine varıldı. Ayrıca sürekli istihdam sağlanabilmesi ve öğrencilerin staj dışında iş bulma imkanına sahip olabilmeleri için kapalı bir alanda iş bulma havuzu kurulması konusu da ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ali Osman Uysal tarafından olumlu bulundu. ÇOMÜ Turizm Araştırmaları Merkezi ile ÇATOD arasında bir ortak iş birliği yapılması ve bu çerçevede de ayda 1 toplantı düzenlenmesi, belirli periyotlarla sektör analizi yapılması, uluslararası pazarlara yönelik “Pazar Analizi” yapılması ve yeni trendler yeni konjonktürlere göre bunların rapor haline getirilmesi konusunda ile staj yapacak öğrencilerden yıldız aramamaksızın staj yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.
 

  Bu haber 191 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Çanakkalelinin tanınmış isimlerinden “Balıkçı 286”nın sahibi Ali Rıza Gürbüz, ça..
UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), “Kardeşim Üşümesin” projesiyle 5 bin öğren..
SGK’da kitap okuma etkinliği SGK’da kitap okuma etkinliği SGK İl Müdürü Basri Tümsek, öğrencilerle kitap okudu.
Yılın en başarılı 4 yelkencisi İÇDAŞ’tan Yılın en başarılı 4 yelkencisi İÇDAŞ’tan Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) 2016-2017 yıllarının başarılı sporcularını seçt..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Bayramiç ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen futsal turnuva..
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI