Yetenekli Çocuklar BİLSEM İle Parlıyor!

 Tarih: 26-10-2017 12:45:44
Türkiye’de 116 noktada hizmet veren, Çanakkale’de ise 2014 yılında Fevzipaşa’daki eski Çarşı Polikliniği diye bilinen tarihi binada faaliyetlerine başlayan Bilim Sanat Merkezi kentte çeşitli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam eden özel yetenekli çocukların müzik, sanat ve resim gibi değişik alanlara yönlendirilmesine ve potansiyellerinin artırılmasına aracılık ediyor.

Örgün eğitimi destekleyici, ücretsiz ve özel yetenekli çocuklar için hazırlanan özel müfredat ve atölye çalışmaları çerçevesinde çalışmalarını yürüten kurum hakkında bilgiler veren Bilim ve Sanat Merkezi Kurum Müdürü Erdem Şenol, “Bilim ve sanat hedefine yönelik çocukların şekillendirildiği, düşünceyi merkeze alan, insanı merkeze alan bir eğitim ve öğretim kurumuyuz. Kurumumuzda drama, tiyatro ve söyleşi atölyeleri var. Öğrencilerimize daha zengin bakış açısı kazandırabilmek için verdiğimiz ana dersler yanında, atölyelerin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimiz atölyelerdeki çalışmalar sayesinde daha zenginleştirilmiş bir dünyaya ulaşma şansını elde ediyorlar. Amaç öğrencideki o düşünce zenginliği daha arttırmak” şeklinde konuştu.

 

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) hakkında açıklamalar yapan Bilim ve Sanat Merkezi Kurum Müdürü Erdem Şenol, “Çanakkale BİLSEM MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 02 Ocak 2014 tarihinde açıldı. İlk öğrencimizi 2014-2015 yılları arasında aldık ve bu yıl 2017-2018 öğretim yılında 211 öğrencimiz var. Bilimin ve sanatın birlikte ele alındığı, öğrenciye farklı bakış açılarının kazandırıldığı, özel yetenekli çocukların yetenek alanlarına göre gruplandığı bir merkez. Burada çocuklar yetenek alanlarına göre ayrılıyor. Bizim üç alanımız var; Genel yetenek, resim yetenek ve müzik yetenek. Farklı test ve tanılama türlerine göre bu alanlarda ilkokul 2’nci sınıftan, 12’nci sınıfa kadar eğitim alıyorlar. Tanılama, 1-2-3’nci sınıfları kapsıyor” dedi.

 

Şenol BİLSEM’in ülke çapında olduğunu söyleyerek, “Nüfusu 100 binin üzerindeki her şehirde varız. Tüm Türkiye’de 116 tane BİLSEM var. Öğretmenler de öğrencilerimiz de sınavla alınıyor. Öğretmenlerimiz burada kadrolu olarak çalışıyorlar. Şu anda 14’ü kadrolu olmak üzere, 8’i görevlendirmeli olmak üzere toplamda 22 tane öğretmenimiz var. Sayımız arttıkça öğretmen sayımız artacak tabii ki. Burayı Halk Eğitim Merkezi, ya da Etüt Merkezi sananlar var.  Biz bu algıyı değiştirmek amacıyla yazılı ve görsel basını kullanıyoruz. Kendimizi ifade etmek için sık sık tanıtımlar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BİLSEM Kurs Merkezi Değil”

 

“Biz özel yetenekli öğrencilerin içlerindeki özel yetenekleri ortaya çıkarıldığı ve onlara uyaranları vererek, bu uyaranlar bilgi, eğitim, alışkanlık, vererek onların yapıcılığını, yaratıcılığını, hayata bakış açılarını, kendi içlerindeki ruh dünyalarını ortaya çıkaran bir kurumuz” ifadelerini kullanan Şenol, “Böyle olunca da bizim merkezlerimizde uygulamalı bilimler, araştırma, geliştirme, proje, sorgulamaya dayalı yöntemler daha ağır basıyor. Bizim bilim ve sanat hedefine yönelik çocukların şekillendirildiği, düşünceyi merkeze alan, insanı merkeze alan bir eğitim öğretim kurumuyuz. Kurumumuzda drama, tiyatro, söyleşi var. Bu nedenle öğrencilerimize daha zengin bakış açısı kazandırabilmek için verdiğimiz ana dersler yanında bir de atölyeler yapıyoruz. Öğrenciler bu atölyelerde daha zenginleştirilmiş bir dünyaya ulaşma şansını elde ediyorlar. Amaç öğrencideki o düşünce zenginliği daha arttırmak” dedi.

 

“GEÇEN YIL İLİMİZDE 2877 TANE ÇOCUK SINAVA GİRDİ”

 

Öğrencilerin kuruma gelme sürecini ise Şenol, “Bizim tanılama süreci Kasım ayında başlıyor. Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ile koordineli bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Bakanlık sınav takvimi açıklıyor, biz de RAM ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ilgili şube müdürü ve merkez müdürü ile üçlü bir komisyon kuruyoruz ve yıl boyunca sürüyor. Öğrenciler sınıf öğretmenlerinin önerileri ile sisteme kayıt yaptırıyorlar. Biz de bu öğrencileri Şubat ve Mart ayında tablet sınavına alıyoruz. Geçen yıl ilimizde 2877 tane çocuk sınava girdi. İlkokul 1,2 3. Sınıflardan. Çan’dan, Yenice’den, Bayramiç’ten, Gelibolu’dan öğrencimiz var. Yani biz tüm Çanakkale’deki özel yetenekli öğrencilere hitap eden bir eğitim öğretim kurumuyuz. Kasımda sisteme kayıtla başlayan süreç Eylül ayında kesin kayıtla son buluyor” şeklinde anlattı.

 

Öğrenci seçim aşamalarını da anlatan Şenol, “Birinci aşamada sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrencilerin grup tarama sınavına girmesi,1’nci, 2’nci ve 3’ncü sınıflar tabletle, ikinci aşamada grup tarama sınavı sonuçlarına göre belirlenen öğrencilerin yetenek alanlarına göre ( resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) bireysel değerlendirmeye alınması ile süreç tamamlanır. Grup tarama sınavları ise, grup tarama sınavı sonuçlarına göre her yıl en yüksek puan alan çocuktan başlayarak bir sıralama yapılır. Merkezin kapasitesi göz önüne alınarak belirli bir oranda (örnek: 3 x merkez kontenjanı gibi) öğrenci bireysel incelemeye çağrılır.  Belirlenen öğrenciler uzmanlar tarafından bireysel incelemeye alınır. Bu inceleme Bilsem ve RAM koordinesinde yürütülür” diyerek sınavlar hakkında bilgi verdi.

 

Öğrencilerin seçimi hakkında açıklama yapan Şenol, ”Benim alanım rehberlik ve psikolojik danışmanlık. Kurum olarak rehberlik ve yönlendirme hizmetlerine çok önem veriyoruz. Öğrencinin sadece matematiğe yatkın olması çok zeki olunduğunu göstermez. Örneğin, sosyal anlamda iletişim kurabiliyor mu, yaşamdaki sorunları çözme becerisi gelişmiş mi, bilim ve teknolojiye ilgilisi var mı,  entelektüel kültürü ve sorgulama yeteneğini kazanmış mı, araç gereç tasarlayabiliyor mu? Bu ve buna benzer alanlardaki çok yönlülüğü ölçmek ve geliştirmek istiyoruz. Zeka, sadece bir alanda başarılı olabilmek değildir. Yaşama çok yönlü ve renkli bakabilmektir.  Kuruma seçilen öğrencilerin sadece fen ve matematik alanındaki başarısına bakmıyoruz.  Çok yönlü ölçülen öğrencilerin içerisindeki yetenek alanlarının ortaya çıkıp gelişmesine katkı sağlıyoruz.  Bu yüzden bizim öğrenci çeşitliliğimiz çok renkli ve zengin” ifadelerinde bulundu.

 

Çanakkale BİLSEM Ödüller Kazanıyor!

 

Kazandıkları ödülleri anlatan Şenol, “19 Şubat 2017 tarihinde bilişim teknolojileri öğretmenimiz Burak Saygılı’nın ve robotik alanında çalışan öğrencilerin katılımıyla Bursa Uludağ Üniversitesinde robotik dalında yenilikçi çözüm ödülü aldık. Daha sonra 116 BİLSEM içerisinde 80 BİLSEM’in katıldığı 25 Mayıs 2017 tarihinde Antalya’da ortaokullar arasında robotik dalında sürpriz görev ikincisi olduk. Fizik dalında, Doktor Derya Girgin ve öğrencimiz Ceren Macit’in katıldığı TÜBİTAK’ta ortaokullar arasında Türkiye dördüncülüğü teşvik ödülü aldık. Ayrıca şuanda Uluslararası alanda 8 ülke ile yürüttüğümüz Kasım 2016’da başlayan Erasmus + KA2 Migration (GÖÇ) projemiz devam ediyor. 12 Kasım 2017 tarihinde kurumumuzda 1 hafta boyunca 7 Avrupa ülkesini ağırlayacağız” dedi.

 

Şenol, “BİLSEM deki eğitim süresi öğrencinin kuruma kayıt yaptırması ile başlamakta olup, orta öğretimi tamamlaması ile sona ermektedir. Eğitim programları sonunda ve eğitimin tamamlanması neticesinde yönerge gereği öğrencinin aldığı eğitimleri gösteren bir belge verilir. BİLSEM’ e öğrenci okul dışı zamanlarda gelir. Öğrencinin yüzde 30 devamsızlık hakkı vardır. Her ders, etkinlik ve yetenek atölyesi saati 40 dakika olarak planlanır ve uygulanır. Kurum çalışma saatlerimiz ise, hafta içi  ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) 15:00 – 20:30, hafta sonu  ( Cumartesi )   09:00 – 18:00 saatleri arasındadır” şeklinde konuştu.

 

İyi ki BİLSEMliyiz”

“Biz buraya geldikçe çok mutlu oluyoruz” diyen Erdem Şenol, “Binamızda tarihi bir bina. 112 yıllık Nedime Hanım binasında hizmet veriyoruz. Binamızın kendine has kumaşı var.  Hele içerisinde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz oldukça daha da mutlu oluyoruz. Huzurluyuz, mutluyuz. İyi ki BİLSEM’liyiz diyoruz. Bakanlığımıza, Genel Müdürlüğü’müze ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, bize her alanda katkı sağlayan okul aile birliğimize, değerli velilerimize ve Çanakkale’de yaşayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Boğaz Medya’ya, İşte Çanakkale Gazetesi’ne çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  Kaynak: Gizem Tuğçe Bayhan   Bu haber 1014 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Özel Haber HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Gazeteci Yazar Yalvaç Ural öğrencilerle buluştu Gazeteci Yazar Yalvaç Ural öğrencilerle buluştu Doğa Koleji tarafından düzenlenen "Yazarlarla Söyleşi ve İmza Günü" etkinlikleri..
Birlikte kitap okudular Birlikte kitap okudular Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri “Bizimle Okur Musunuz?” kampanyası çerçe..
Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Genç işadamının ölümü sevenlerini yasa boğdu Çanakkalelinin tanınmış isimlerinden “Balıkçı 286”nın sahibi Ali Rıza Gürbüz, ça..
UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest UEDAŞ'tan gönülleri ısıtan jest Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), “Kardeşim Üşümesin” projesiyle 5 bin öğren..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Bayramiç ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen futsal turnuva..
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI