Çanakkale’deki yatırımcılara müjde

 Tarih: 31-12-2017 10:22:41
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 21 Aralık 2017 tarihinde IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına açıkladı.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 21 Aralık 2017 tarihinde IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına açıkladı.

 “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” sektörleri kapsayan İlan Çanakkale'de de heyecan yarattı. Yatırımcıların uzun zamandır beklediği ilan ile ilgili Çanakkale TKDK İl Koordinatör Vekili Cem Akşit, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de 41 ilde bulunan Çanakkale'ye ise 2011 yılında getirilen Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) geçen 6 yılda önemli yatırımlara imza attı. Yatırımcıların projelerinin desteklemek ve kırsal alanındaki yatırımları desteklemek amacı ile kurulan TKDK, Cm Akşit ve ekibinin çalışmaları ile önemli projeler gerçekleştirildi. Son olarak geçtiğimiz 21 Aralıkta açıklanan Üçüncü Başvuru Çağrı ilanı yine yatırıcıların iştahını kabarttı. Çanakkale'de birçok yatırımcının uzun zamandır beklediği ilan Bakanlık tarafından  “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” iki ana başlık olmak üzere açıklandı. Açıklanan bu ilanların detaylı açıklamasını ise TKDK Çanakkale İl Koordinatör Vekili Cem Akşit açıkladı. Akşir yaptığı açıklamada "Tarım ve Kırsal Kalkınma Destek Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık bünyesinde kurulmuş, Bakanlığımız ile ilgili kuruluşu olarak görev yapmakta olan. 42 ilde teşkilatlanması bulunan ve Avrupa Birliği başta olmak üzere, Ulusal ve Uluslararası kaynaklardan Kırsal yatırımlarından sorumlu olan kamu kurumudur.  Biz de Çanakkale İl Koordinatörlüğü olarak 2012 yılından beri Çanakkale’de hizmet vermekteyiz" dedi.

“IPARD programında yer alan bütün projeler Çanakkale'de var”

IPARD programında yer alan bütün projelerin Çanakkale'de hayata getirildiğini söyleyen TKDK Çanakkale İl Koordinatör Vekili Cem Akşit, "Çanakkale’de IPARD Programındaki başlıklardan büyük oranda örnek işletmelerimiz bulunmaktadır.  Bunlardan, süt üreten büyük baş hayvancılık işletmelerimiz, keçi sütü üreten keçi işletmemiz var.  İşleme açısından süt işleyen mandıralarımız, kırmızı et kesimhanemiz, soğuk hava depolarımız ve balıkçılık ürünlerinin işlenme ürünleri yapan işleme fabrikalarımız var. Bir başka ana sektörde ise çiftlik faaliyetleri işletmesi başlığı altında,  çiftçilik yetiştiriciliğinden, arıcılık ve arı üretimi yapan, kırsal turizmin gelişmesinde öncelikle çok önemli yatırımlarımız var.  TKDK desteği ile Çanakkale’de kurulmuş Aqua parkımız var. Bu da örnek yatırımlardan bir tanesi.  Bunların yanında zeytinyağı işletmelerimiz var.  Yerel Ürünler başlığı altında, Kurbağa İşletmeciliği yapan işletmemiz var Ezine’de.  IPARD Programında yer alan sektörlerin nerdeyse tamamı Çanakkale’de hizmet etmektedir" diye konuştu. Cem Akşit "Çanakkale gerçekten özel bir şehir.  Hem maddi hem manevi. Ama biz işimiz gereği maddi kısmı ile ilgileniyoruz.  Doğası, denizi, ormanı, tarım alanları, hayvancılığı üretim anlamında Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi.  Potansiyel anlamında da çok yüksek. Tabii bu potansiyelin bilindiği üretimin dışında katma değer ürünlere dönüştürülerek üretim haline getirilmesi gerekiyor.   Biz, Bu noktada TKDK olarak, tarım ve hayvancılık katma değerlerinin arttırılması, kalite arttırılması için işletmelerimize yardımda bulunuyoruz" dedi. 

“TKDK olarak yatırımların desteklenmesi için çalışıyoruz”

İşletmelerin Avrupa Standartlarına kavuşması için yatırımlara ihtiyacı olduğunu, Çanakkale TKDK olarak da  bu yatırımları desteklemek için çalıştıklarını söyleyen Cem Akşit, "Hayvancılık işletmelerimiz Çanakkale’de çok fazla var. Aslında, bu hayvan çiftliklerimizin, Avrupa standartlarına getirebilmek için yatırımlara ihtiyaç var.  Bu, önemli konulardan bir tanesi. Bir diğer önemli konu da, kırsal turizm konusu. Biliyorsunuz  Çanakkale’nin turizm açısından önemli bir potansiyeli var.  Bu anlamda da turizmin en önemli ayaklardan bir tanesi de konaklama ihtiyacının ve günübirlik turistlerin yeme içme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tesislerin bulunması. Buna hem fiziki hem de nitelik olarak standartların yükseltilmesi gerekiyor.  Bu iki konu aslında Çanakkale’de en önemli konuların başında geliyor.  Bunun yanında da yerel ürünler kısmı var.  Katma değer ürünler kısmı var. Bunda zeytin ve zeytinyağından tutun da bakliyat paketleme işlemine kadar,  birçok konu var. IPARD programındaki  desteklenen sektörler, aslında Çanakkale’nin her alanında  işler sunan sektörler.  Biz de bir bütün olarak bakıyoruz ve bütün sektörlerde şu yaklaşımla hareket etmeye çalışıyoruz. Çanakkale’de üreticimiz, çiftçimiz yatırım yapma planı varsa, öncelikle bizim devlet desteklenmelerini süzgeçten geçirerek, bu desteklerden yararlanma imkanlarını araştırarak, yatırımlarını gerçekleştirsin istiyoruz.  Bu konuda gerçekten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde önemli destekleme kanalları var.  Hem Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aracılığı ile hem de TKDK aracılığı ile biz de Çanakkale’de Proje kültürünü geliştirerek, bu yatırımların desteklenmesi için olabildiğince hizmet etmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

“Üçüncü Çağrı İlanında Hangi Projeler Kabul Edilecek?”

Aralık ayında açıklanan üçüncü çağrı ilanı hakkında da bilgiler veren TKDK Çanakkale İl Koordinatör Vekili Cem Akşit, çağrı ilanı kapsamında hangi projelerin kabul edileceğine de değinen Akşit  "Üçüncü başvuru çağrı ilanı uzun bir süredir Çanakkaleli çiftçilerimiz tarafından beklenen bir ilandı. Bu sene 2017 yılı içerisinde, Haziran ayında sadece İşleme proje kabulü gerçekleştirildi.  Şimdiki üçüncü Başvuru çağrı ilanı ise Aralık tarihinde yayınlandı. Bu çağrı ilanı kapsamında,  iki ana sektörde proje kabul edeceğiz. Bunlar Çiftlik ve Havacılık işletmeleri kısmında, çiftliklerin yapılması ve modernleşmesi, süt üreten, et üreten hayvancılık kısmında destek vardır.  Bunun dışında da Çiftlik Faaliyetlerimiz başlığı altında ise tıplanmış bitki yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bu konuda biz de Çanakkale’de eğitimler konusunda halk eğitim ile iş birliği yaparak önemli adımlar attık.  Arıcılık, arı ürünleri üretme konusunda, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği konusunda Kurbağa yetiştiriciliği, onun dışında Alabalık, yayın, sazan gibi işletmelerin desteklenmesi. Burada bunu da belirtmek istiyorum. Kültür balıkçılığında normalde bir balık çiftliğiniz varsa, Çanakkale Merkezde bir restoran kurma imkanınız var.  Bizim yatırımlarımızın hepsinin kırsal alanda olma zorunluluğu var.  Ama balık çiftliğiniz kırsal alanda iken, bir balık restoranını bu çiftliğe bağlı olmak koşulu ile  çiftlikte yetiştirilen ürünleri satmak amacı ile kırsal alanı olmayan yerlerde de restoran açma imkanı var.  Bunu Çanakkale’de belirtmek istiyorum çünkü çoğu yatırımcının gözünden kaçan bir ayrıntı" dedi. 

“Kooperatifler makina parkı projelerinden yararlanabiliyor”

Makina Parkı projeleri kapsamında kooperatiflerin de destek alabileceğini söyleyen Cem Akşit "Makine parkları konumuz var.  Makine Parkları konusu da sadece üretici örgütler tarafından destek alınabilen bir sektör.  Bu kalkınma 1163 sayılı Kooperatifler kanunu 1581 sayılı, tarım kredi.  Satış Kooperatiflerinin çatısı altında kurulmuş örgütler de bu sektörden yararlanabilirler.  Makine parkı yeni bir kavram.  Burada insanlar genelde otopark şeklinde algılıyorlar. Makine parkı aslında kooperatifçilik temelinde, ortak makine ekipmanı kullanımını işletmeye yöneliktir.  Bizim istediğimiz programın mantığı ile çiftçilerimiz kendi arazilerinde kullanacakları ekipmanları, yılın sadece belli bir döneminde kullanacak ama maliyeti yüksek ekipmanları ortak kullanım amacı ile kooperatiflerimiz alsın ve çiftçilerimize kiraya versin istiyoruz.  İşin en temel mantığı bu. Örnek vermek gerekirse taş toplama makinası bu makinayı alan çiftçi her zaman kullanacağı bir şey değil.  Belki birkaç defa kullanacaktır. Ama bir Kooperatif bünyesinde olduğu zaman bu bölgedeki tüm çiftçilerin ihtiyacını görecektir.  Hem yatırım hem de bakım, onarım maliyetleri bakımından, çiftçilerimizin yükünü önemli miktarda azaltacaktır.  Bunlardan bahsetmişken, bizim yatırımcılarımız KDV’den muaflar, gelir vergisinden muaflar, %55 yardım oranı ile bu yatırımları yapabilirler.  Bunlar üst üste konulduğunda  çok avantajlı oluyorlar. Makine Parkları dışında yenilenebilir enerjilere destek verdik.  Bin megavat  üstünde lisansız enerji üretimi yapan Yenilenebilir enerji üreten işletmelere de destek veriyoruz.  Bunların dışında zeytin, zeytinyağı, sebze, meyve, süt işleme, et işleme sektörlerinde de  desteklerimiz var. Özellikle küçük peynir üreticileri bu konuda destek alabilirler. Günlük 10 ton süt işletme kapasitesine ulaşan işletmeler de destek için bize başvuruda bulunabilirler.  Hayvancılık sektöründeki hibe desteği yardımlarımız yüzde40’tan başlayıp yüzde 70’lere kadar çıkıyor" dedi. 

“Başvuru tarihleri farklı”

İki ana başlık altında yayınlanan üçüncü çağrı ilanlarının proje başvurularının tarihlerinin farklı olduğunu söyleyen Cem Akşit, "Çağrı ilanımızda başvuru kabul tarihleri belirtiliyor. 12 Şubat’ta başlıyor, 5 Nisan’a kadar kabul tarihleri devam ediyor.  Ancak iki ana sektörün başvuru tarihleri aynı değil.  12 Şubat-15 Mart tarihleri arasında çiftçilik faaliyetleri başlığı altında kabuller yapılacak. Diğer Hayvancılık işletmelerimiz için de kabul tarihleri 1 Mart’ta başlıyor 5 Nisan tarihine kadar devam edecek.  İl başta çiftçilerimizi, İl Koordinatörlü k binamızda hizmet veren iletişim masalarımıza davet ediyoruz.  Bunun dışında birkaç ilçemizde İletişim Merkezi hizmetini yürütüyoruz.  Bayramiç ve Biga ilçelerimizde Çarşamba günleri, Uzman arkadaşlarımız İletişim masası hizmeti veriyorlar. Bahsettiğimiz bu detaylı projeleri ilçedeki İletişim masalarından Çanakkale Merkeze gelmeden de oradaki uzman arkadaşlardan bilgi alabilirler" dedi.

Merve Akıncı Akçay

  Kaynak: Merve Akıncı Akçay   Editör: Merve Akıncı Akçay   Bu haber 653 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi Akkoyun’dan sokaklara şehit isimleri önerisi AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Akkoyun, Çanakkale şehitlerinin isimlerin..
Muhtarlıktan mobil uygulama Muhtarlıktan mobil uygulama Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu, Cevatpaşa Muhtarlığı’nın yeni telefon uygul..
Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Mitrovicha Türk Kadın Dostluk Derneği'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret Kosova’dan Çanakkale’ye Şehitleri gezmek üzere gelen Mitrovicha Türk Kadın Dostl..
Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Temizlik Eğitimleri Devam Ediyor Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce yürütülen çevre ve temizlik fa..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı Çanakkale beyaza büründü; üniversiteliler kar topu oynadı ÇANAKKALE’de sabaha kadar etkili olan kar yağışı nedeniyle kent beyaz örtüyle ka..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI