“Herkes çocuğunu evine yakın yerde okutmak ister”

 Tarih: 09-11-2017 11:03:11
Çanakkale’de emlak sektörüyle ilgili sorunları değerlendiren emlakçılar piyasalarda yaşanan durgunluğa dikkat çekerken, ikametgaha yakın okula yerleştirme konusu ile ilgili Çanakkale’de bir hareketlenmenin olmadığını belirttiler.

Çanakkale’de emlak sektörüyle ilgili sorunları değerlendiren emlakçılar piyasalarda yaşanan durgunluğa dikkat çekerken, ikametgaha yakın okula yerleştirme konusu ile ilgili Çanakkale’de bir hareketlenmenin olmadığını belirttiler.

 TEOG’un yerine “Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” isimli modelin açıklanmasıyla öğrencilerin, ikametgâhlarına en yakın okula yerleştirilecek olmaları emlak sektöründe yansıma yapmadı.  Gazetemize açıklamalarda bulunan Başak Emlak’ın yetkilisi İbrahim Çapar yeni sınav sistemiyle ilgili, “Şu an için sınav nedeniyle emlak sektöründe bir hareketlilik yok. Milli Eğitim Bakanının açıklaması o doğrultuda ama, şu an için bize yansıyan herhangi bir şey yok. Önümüzdeki aylardan itibaren olabilir. Çünkü Mayıs ayının sonunda açıklanacak deniyor. Haziran başında sınav var. Herkes çocuğunun evinin yakınındaki bir okula gitmesini ister. Ancak tabii bunu nasıl sağlayacaklar? Her mahalleye okul mu yapılacak? Ben şimdi Esenler’de de otursam, çocuğumu Barbaros’a yakın bir okulda okutmak istiyorsam oradaki bir evden, bir akrabamdan yardım isteyeceğim. İkametgah anlamında böyle olması zor olacak” dedi.

Başak Emlak’ın yetkilisi İbrahim Çapar gazetemize konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Kepez’deki ev fiyatlarının artışının en büyük sebebi üniversitenin, üniversite hastanesinin orada olması, AVM’lerin, büyük marketlerin bulunması gibi etkenler çalışanların o bölgeleri tercih etmesini sağlıyor. Bu suni bir artış oluyor” dedi. Çanakkale’deki cadde ve bina planlamaları ile ilgili yanlışlıkların olduğunu da belirten Çapar, Cadde üç kat, arkası dört kat, onun arkası beş kat, onun arkası altı kat şeklinde bir sistem yapılmalıdır. O zaman caddeler muazzam olur. Çanakkale’nin sokakları berbat.  Hazır kentsel dönüşüm var. Bir daha ne zaman yenilenecek?  50 -60 sene sonra. İşte şu anda bir fırsat var. Otopark zorunluluğu getir. Çektir binaları. Ya da inşaatı ada bazında yaptır. Cadde üç kat, arkası dört kat, onun arkası beş kat, onun arkası altı kat şeklinde bir sistem. Dünyada kaç tane içinden şehir geçen boğaz var? Başka Çanakkale yok” dedi.

Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Dernek Başkanı Lütfü Dara ise, “Piyasada durgunluk olduğu için çok fazla alım satım olmadığından hareketlenme olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu. Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Dernek Başkanı Lütfü Dara yaptığı açıklamada, “Henüz daha bu sebeple yaşanan bir sorun fazla yok. Ancak okulların kapanmasına yakın bir dahaki sene daha da baskın olabilir, ancak şu an öyle bir şeyi yoğun olarak hissetmiyoruz. Çanakkale emlak piyasası şu anda durgun. Kış döneminde çok fazla bir hareketlilik zaten beklemiyoruz. Ancak genel olarak piyasalar da sorun var. Kepez bölgesi zaten değerlenmişti. Piyasada durgunluk olduğu için hastane de olsa, diğer önemli cazibe yerleri de olsa çok fazla alım satım olmadığından hareketlenme olacağını düşünmüyorum.

“HERKES ÇOCUĞUNU EVİNE YAKIN YERDE OKUTMAK İSTER”

Başak Emlak’ın yetkilisi emlakçı İbrahim Çapar ise TEOG’un kalkmasından sonra oluşan yeni sınav sistemiyle ilgili emlak sektöründe henüz bir dalgalanma oluşmadığını söyleyerek, “Şu an için sınav nedeniyle emlak sektöründe bir hareketlilik yok. Milli Eğitim Bakanının açıklaması o doğrultuda ama şu an için bize yansıyan herhangi bir şey yok. Önümüzdeki aylardan itibaren olabilir. Çünkü mayıs ayının sonunda açıklanacak deniyor. Haziran başında sınav var. Dolayısıyla şu an için bize yansıyan bir şey yok. Çıkartılan her kanunun artı ve eksileri muhakkak vardır. Veliler açısından aile bütçesine olumlu katkı olabilecek durumlar göz önüne alınıyor. Çünkü servis paraları da kolay paralar değil. Herkes çocuğunun evinin yakınındaki bir okula gitmesini ister. Ancak tabi bunu nasıl sağlayacaklar? Her mahalleye okul mu yapılacak? Ben şimdi Esenler’de de otursam, çocuğumu Barbaros’a yakın bir okulda okutmak istiyorsam oradaki bir evden, bir akrabamdan yardım isteyeceğim. İkametgah anlamında böyle olması zor olacak” dedi.

“KEPEZ DAHA FAZLA CAZİBE MERKEZİ OLAMAZ”

Kepez’in artık daha fazla odak noktası olmayacağını düşündüğünü ifade eden Çapar, “Kepez’e cazibe merkezinin kayacağını düşünmüyorum. İnsanlar açısından hastanenin acilin bilhassa merkezden kaldırılması kötü olmuş olabilir, ancak ben Kepez’in daha da fazla hareketlenebileceğini düşünmüyorum. Zaten yeteri kadar hareketlendi.  Kepez’in ilçe olması avantaj mı dezavantaj mı Kepez için bilemem. Ancak Çanakkale Büyükşehir Belediyesi olursa zaten ilçe haline gelecektir diye düşünüyorum. Belediye Başkanı da Barbaros Mahallesi de katılsın denilmiş deniyor ki Çanakkale’nin yarısı Barbaros zaten. Bilemiyorum Kepez’e ilçe olmak ne kazandırır, çok fazla bir şey değil. Ne getirisi olabilir? Dolayısıyla Kepez odak noktası olamaz” şeklinde konuştu.

“PROJEDEN SATIŞLAR İNSANLARI ÇEKİYOR”

Kepez’deki dairelerdeki pahalılığın üniversite, hastane ve AVM’lerin orada olması nedeniyle olduğunu söyleyen Çapar, “Şu anda emlak piyasası satış anlamında durgun. Son zamanlarda bir yavaşlama var. Projeden satışlar yapılabiliyor. Projeden yapılanlarda satış olabiliyor. İnsanlar daire bedelinin belirli bir miktarını verebiliyor. Geri kalanını daire tesliminde yapıyor. Rakam olarak da daha uygun oluyor. 115-120 bin liraya projeden girildiğinde daire alınabilme imkanı var. Ama bitmiş bir 1+1 çok daha pahalı. Dolayısıyla satışlar o yönde oluyor. Bir de nakit parası olup çok uygun fiyatlı daire almak isteyenler için de böyle. Normal satışlara bakıldığında vatandaşın yerleştirdiği 50-60 bin lira param var, üzerine bir 200 bin liralık çekeyim de üzerine bir krediyle daire alayım diyenlerin sayısı eskiye oranla çok düşük. Burada da geçen gün okuduğuma göre 900 küsur işlem olmuş eylül ayında ama tabi bunların içirişinde intikal vs de var. İnsanlar o sayının sadece satışla ilgili olduğunu zannediyorlar.  Fiyatlandırma ve kıyaslamayı İstanbul’a, İzmir’e büyük kentlere göre yaparsak evet düşük, ama Çanakkale ölçeğindeki bir şehirle kıyaslarsak yüksek olur. Özellikle Kepez’deki 1+1 lerin artışı hem satış konusunda hem de kiralama konusunda belirli dinamikler nedeniyle fazla. Fiyatların artmasının en büyük sebebi üniversitenin orada olması,  üniversite hastanesinin orada olması, avmlerin, büyük marketlerin orada olması gibi etkenler çalışanların o bölgeleri tercih etmesini sağlıyor. Bu suni bir artış oluyor” dedi.

“ADA BAZINDA İMAR VER”

Çapar, Çanakkale’nin kent yapısında birçok sorun olduğunu dile getirerek, “Kentsel dönüşüm adı altında binalar yenileniyor. Yenilenince sokaklar olduğu gibi kalıyor. Her geçen gün sıkıntı daha da artıyor. Şehir plancıları şehrin ne yönde gelişeceğini bilip ona göre plan yapan kişiler değil mi? Bunlar hiç mi rapor etmiyorlar bazı durumları diye merak içindeyim. Çanakkale’nin sokakları berbat. Bir daha ne zaman yenilenecek?  50 -60 sene sonra. İşte şu anda bir fırsat. Şu anda bir fırsat dört kat değil, altı kat ver buna çektirme yap. Alttan otopark mecburiyeti getir. Suyun içerisine denizin içerisine yapıyorlar binaları. Güçlendirmesini yaptır. 6 kat ver, 7 kat ver. Otopark zorunluluğu getir. Çektir binaları. Ya da inşaatı ada bazında yaptır. Benim burada parselim var. Ben anlaşayım müteahhitle. Yarın yan tarafta senin var. Öbür gün öbürkü yapıyor. Niye buna izin veriyorsun? Karar al, belediye meclisinin kararını kim bozabilir? Al kararını, ada bazında imar ver. Orada daha güzel kentleşme çıksın. Sokaklar genişlesin. Akşam olduğu zaman giremezsin. Allah korusun bir yangın çıksa ne itfaiye geçebilir, ne ambulans geçebilir” dedi.

“ÖNDE ÜÇ KAT OLSUN, ARKAYA DOĞRU YÜKSELSİN”

Çapar, caddelerin yapılanmasıyla ilgili fikirlerini de söyleyerek, “Benim elimde bir yetki olsa ben burasının ileri dönük planlamasını yapsam, caddeler 6 kat. Hemen caddenin arkası dört kat. Neden? Cadde zaten değerli bir yer. Arkası zaten öne göre değersiz. Bunun tam tersine yap. Cadde üç kat, arkası dört kat, onun arkası beş kat, onun arkası altı kat şeklinde bir sistem yapılmalıdır. O zaman caddeler muazzam olur. Tribün gibi olur. Ama şu anda nasıl? Kordonu düşünelim. Ön taraftakiler beş kat, altı kat eski binalar. Arkadakiler dört kat. Çok estetiksiz. Bunu kordona dediğim gibi uygulayın. Bu bir örnek olsun. Öne üç kat sonra, dört, beş, altı, yedi şeklinde çok güzel olur. Burada insanlar bunları bilmiyor mu biliyor. Yani kafamız çok çalıştığı için demiyoruz bunları. Burada belediye başkanını eleştirmek benim hakkım değil. Ancak oy vermiştir, oy vermemiştir insanlar. Sonuçta bu şehirde yaşıyoruz biz. Her şeyin bu şehrin güzelliğine yakışır, adına yakışır şekilde olmasını isteriz.

“OTOPARK SORUNU ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Otopark sorunu da aldı başını gidiyor. Bu insanlar nereye getirecek arabasını? Bir Cennet Otopark’ı bütün Çanakkale’deki sorunu mu çözecek yani? Kimseyle kötü olmayayım, herkese mavi boncuk dağıtayım isteği var. Çanakkale çok önemli bir şehir. Dünyada kaç tane içinden şehir geçen boğaz var? Başka Çanakkale yok. Çanakkale hak ettiği yerde değil. İnşallah bundan sonra olur. Yapılan iyi şeyler de var, hak yiyemem. Yeter ki birileri Çanakkale için iyi bir şeyler yapsın. 

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 496 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Özel Haber HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Gökçeada’da altın madeninde ÇED süreci iptal! Gökçeada’da altın madeninde ÇED süreci iptal! Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde altın ve gümüş madeni arama projesi için bir sü..
Çanakkale Köprüsü, rüzgar sınavını geçti Çanakkale Köprüsü, rüzgar sınavını geçti Çanakkale’ye yapılacak olan ve yeri, şehrin güçlü rüzgarı nedeniyle kaydırılan 1..
Genç akademisyenin vefatı sevdiklerini yasa boğdu Genç akademisyenin vefatı sevdiklerini yasa boğdu CHP eski Kadın Kolları Başkanlarından Ayşe Engin Yılmaz ile ÇOMÜ eski Genel Sekr..
Mevsimlik orman işçileri ne zaman kadroya alınacak? Mevsimlik orman işçileri ne zaman kadroya alınacak? CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz TBMM Bütçe görü..
  Ekonomi HABERLERİ
Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, aralık ayının ..
“Çeyrek altın daha da yükselebilir” “Çeyrek altın daha da yükselebilir” Altın fiyatlarında ivme hızla yukarıya doğru çıkıyor. Çeyrek altın 265’in üzerin..
Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Palamut Zam Şampiyonu (VİDEO) Çanakkale'de ekim ayında 7.5 liraya kadar düşen palamudun fiyatı kasımda 35 lira..
Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu  Çam melkisi, köylülerin gelir kapısı oldu ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesi sınırlarındaki Kazdağları'nda yaşayan dağ köylüler..
  Siyaset HABERLERİ
CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu CHP’de kazanan Ali Uyanık oldu Çanakkale’de CHP Merkez ilçe kongresinde delegelerin oyunu alan Ali Uyanık başka..
“Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) “Türkiye kimsenin emir eli değildir” (VİDEO) Lapsekili İş Adamları Derneğinin açılışına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Ça..
Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Düşüncenin Koca Çınarı Vefat Etti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Recep Cahit ..
Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) Ünal Çetin’e rozetini Akşener taktı (VİDEO) İYİ Parti’ye katılan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’e rozeti, partinin G..
  Spor HABERLERİ
Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Umurbey Belediyespor parkeye çıkıyor Geçtiğimiz yıl Çanakkale'yi Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'nde temsil eden Umu..
Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Biga'lı Çakıroğlu Avrupa üçüncüsü Çanakkale'nin Biga Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Çınar Çakıroğlu karatede Avrupa ..
Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gsk Krosta İlk Kupasını Aldı Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü atletleri Marmara bölgesinde yarışan 15 kulü..
Çanakkale’nin Gururu Oldu Çanakkale’nin Gururu Oldu 2014 yılında Azerbaycan’da yapılan yıldızlar Dünya Taekwondo şampiyonasında Düny..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI