“Yeni partilerin siyaset sahnesine çıkmasından kaygı duymamalıyız”

 Tarih: 27-10-2017 11:26:51
Meral Akşener’in öncülüğünde “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla kurulan İyi Parti’nin yankıları devam ederken Gelibolu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi CHP’li Yusuf Acar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İyi Parti’nin kuruluşuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Meral Akşener’in öncülüğünde “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla kurulan İyi Parti’nin yankıları devam ederken Gelibolu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi CHP’li Yusuf Acar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İyi Parti’nin kuruluşuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Acar, “İsim ve logo konusunu bu kadar büyütmeye gerek yok. Ortada, "En güzel şarkıyı ben söylerim" iddiası ile milletin huzuruna çıkmış bir parti var. Bırakın şarkısını söylesin. AK Partili arkadaşlarımız ise kendi partilerini tehdit eden her türlü durumun ülkeye tehdit olarak sunulmasından sıkılmadılar. CHP'liler olarak bizler ise maalesef kendi yapımızı yenileyip güçlendirerek durumu değiştirmeyi hedeflemek yerine, rakiplerimizin zayıflamasından medet umar durumdayız. Demokrasiye gerçekten inanıyorsak, yeni partilerin siyaset sahnesine çıkmasından kaygı duymamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

“SON 10 YILDIR SEÇMENİN TERCİH HAKKI YOK”

 

Gelibolu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi CHP’lİ Yusuf Acar yaptığı açıklamada partinin logosu ve misyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Siyasi hayatımıza yeni bir parti katıldı. Önce kurucularına ve gönül verenlerine sonra tüm ülkemize hayırlı olsun. Fikrimi baştan söyleyeyim; ne ismini ne de logosunu beğenmedim. Bu durumun partinin gelecekteki başarı şansına etkisi var mı derseniz, siyaseti çok uzun zamandır izleyen bir göz olarak ve konuyu akademik olarak izleyen bir siyaset bilimci olarak önceliğin isim ve amblem olmadığını ifade edebilirim. Türk siyasi hayatının açık ara en kötü logolu partisi neredeyse en uzun süreli iktidarına giderken burada ayırt edici özelliğin logo ve isimin dışındaki bir çok etken olduğunu söyleyebilirim. Öyleyse sabahtan beridir devam eden bilinçli dezenformasyona ne diyeceğiz? Yani logonun çalıntı olduğunda tutun da, Vatikan'ın simgesi olduğuna ya da maklubeyi çağrıştırdığına kadar destekli ve desteksiz atılan birçok iddia neyi gösteriyor. Sanırım koruyanın da saldıranın da nedeni uzun zamandır kilitlenmiş ülkenin siyasi denklemini değiştirebilme konusunda bu oluşumun bir potansiyeli olduğudur. O potansiyelin içini doldurur, ya da dolduramaz zaman gösterecek, ancak denklemin içine en azında bir süreliğine girdiği kesin. Türkiye'de özellikle son on yıldır seçmenin tercih hakkı yok. Yani kutuplaşma öyle bir hale geldi ki herkes kimliği zannettiği ya da kabul ettiği durumu teyit etme dışında bir seçeneğe sahip değil. Bu ülkede kendinizi muhafazakar olarak tanımlıyorsanız AK Parti'ye, milliyetçiyseniz MHP'ye, Kürt iseniz HDP'ye, Cumhuriyetçi ya da sosyal demokratsanız CHP'ye oy vermek dışında bir seçeneğiniz kalmadı. Yani bizim ülkemizde artık seçimle yaptığımız bir tercih değil neredeyse zorunluluk. Bu durumu hangi "üst akıl" planladıysa, ne yapılırsa yapılsın değişmeyen bir denklem oluşturdu ve bu denklemden hoşnut olmayan tüm partilere oy vermiş geniş bir halk kitlesi var. Böyle bir ortamda bu denklemi değiştirme ihtimalini ortaya koyan siyasi hareket destekçileri tarafından savunulurken, tercih ettiği partiyi zayıflatma ihtimaline sahip olanları saldırmaya yöneltiyor. Bunu yaparken de her zaman ki gibi kendi ruh hallerini onaylayan ilk bilgilere doğru yanlış bakmadan sarılıyorlar. İyi Partini simgesi St. Peter Basilikasının (Vatikan Meydanı) aynısıymış. Biraz dikkatli bir göz ya da azıcık grafik bilgisi olanın hemen farkına varacağı onu da geçtik google'ye "St. Pater Basilica" yazanın ilk karşılaşacağı resimde görülebileceği gibi sabahtan beri dolaşan resmin üzerinde sahtekarca oynanmış, kim oynamış acaba? Kaldı ki logo bu tür durumlarda karine olsa bugünkü iktidarın en önemli isimlerinin siyasete başladığı Milli Selamet Partisi'nin logosu ile Vatikan'ın resmi logosundaki anahtar neredeyse bire bir aynı” dedi.

 

“BIRAKIN ŞARKISINI SÖYLESİN”

 

“Kayı - IYI benzetmesi için ise artık millet olarak akıllanmamız gerektiğini hatırlatan bir durum var. İslam'dan Osmanlı'ya, Cumhuriyet'ten, Atatürk'e, tarihten ya da inançtan kendimize ait saydığımız simgelere ve değerlere en çok kendi tekelimize almaya çalışarak zarar verdiğimizi hep birlikte görüyoruz” diyen Acar, “Sonuç olarak isim ve logo konusunu bu kadar büyütmeye gerek yok. Ortada "En güzel şarkıyı ben söylerim" iddiası ile milletin huzuruna çıkmış bir parti var. Bırakın şarkısını söylesin. Zaten kötü söylerse ilk seçimde boyunun ölçüsünü alır. Yok iddia ettiği gibi iyi söylerse bundan benim gibi bir CHP'li de sizler gibi AKP, MHP, HDP'liler de fayda sağlar. Sesi güzel mi diye düşüneceğimize ayakkabılarının modelini konuşmak çok komik” dedi.

 

“MHP’DE KALANLARA BAŞARILAR DİLEMEK YAKIŞIR”

 

Acar, MHP’de kalanların duygusal davrandığını, gidenlere başarılar dilenmesi gerektiğini vurgulayarak, “MHP'de kalan arkadaşlarımızı anlıyorum. Ayrılanları ihanet ile davayı satmakla, şer odaklarının işportacısı olmakla suçlayarak duygusal davranıyorlar. MHP neredeyse 50 yıllık, bu ülkenin en köklü partilerinden biri. Bugüne kadar bin tane siyasi olayla karşılaştılar. Bu ülkede belli bir büyüklüğe ulaşıp da kendi içinden oluşumlar çıkarmayan parti kalmadı. Ancak bugünkü partiyi kuranların önemli bir kısmının MHP'de kalmak için kongreden, imza toplamaya, mahkemeden ihraca kadar bir çok durumla karşılaştıklarını unutmamak gerekiyor. MHP'de kalanlara uzun zaman omuz omuza çalıştıkları eski arkadaşlarına başarılar dilemek yakışır. Kendilerine, kadrolarına ve yöneticilerine güveniyorlarsa bunu da atlatırlar” diye konuştu.

 

“RAKİPLERİMİZİN ZAYIFLAMASINDAN MEDET UMAR DURUMDAYIZ”

 

Acar, her partinin kendi varlığını tehdit eden yeniliklere kapalı olduğunu ve rakiplerin zayıflamasını beklediğini belirterek, “AK Partili arkadaşlarımız ise kendi partilerini tehdit eden her türlü durumun ülkeye tehdit olarak sunulmasından sıkılmadılar. "Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı" olmakla övünenlerin arkasından gidenler, Ortadoğu’nun huzurunun, haritasının kimlerin lehine değiştirildiğine hizmet ettiklerini görmeden buna şucu, ona bucu derken hiç düşünmüyorlar. CHP'liler olarak bizler ise maalesef kendi yapımızı yenileyip güçlendirerek durumu değiştirmeyi hedeflemek yerine rakiplerimizin zayıflamasından medet umar durumdayız. Sonuç olarak; demokrasiye gerçekten inanıyorsak, halkımızın tercihlerine saygılıysak yeni partilerin siyaset sahnesine çıkmasından kaygı duymamalıyız. Ekonomiden, dış politikaya, eğitimden, iç barışa binlerce gerçek sorunumuz yerine mensubu olduğumuz partiye kısa vadeli yarar sağlayan saçma sapan konuları tartışarak bir yere varamayız. Bu ülke hepimizin ve seçmen olarak ne kadar çok ciddi seçeneğimiz olursa o kadar iyi. Seçecek biz olduktan sonra” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: Seda Atan   Bu haber 839 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İYİ Parti Çanakkale üye kayıtları başladı İYİ Parti Çanakkale üye kayıtları başladı İYİ Parti bütün yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de üye kayıtlarına başladı. İlk ..
Gelecek Turizmde Gelecek Turizmde "Troya Kültür Rotası Projesi" start aldı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) ve Anado..
CHP İl Kadın Kollarında Sibel Erol dönemi CHP İl Kadın Kollarında Sibel Erol dönemi CHP İl Kadın Kolları 36. Olağan Kongresi Türkan Saylan Tesisleri Belediye Nikah ..
Sera Park’ta eşsiz manzara eşliğinde keyif Sera Park’ta eşsiz manzara eşliğinde keyif Kahvaltı ve özel organizasyonların adresi Sera Park Cafe özel lezzetleri ile Çan..
  Ekonomi HABERLERİ
Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Tümsek’ten Aralık ayı ile ilgili uyarı Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alı..
Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Doku kültürüyle firmaların kayıpları azalacak (VİDEO) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Böl..
Zam şampiyonu belli oldu Zam şampiyonu belli oldu Aralık 2017'de en yüksek fiyat artışı yüzde 23,10 ile patlıcanda, en fazla fiyat..
Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve emeklilerin alacağı enflasyon zam farkı belli oldu Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi e..
  Siyaset HABERLERİ
Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir Basın, Demokrasinin Gelişmesi İçin Önemlidir AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 10 Ocak Çalışan ..
İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor İl Gençlik Kolları Kongresi yaklaşıyor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Gençlik Kolları kongresi 14 Ocak 2018..
İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İyi Parti Merkez İlçe’den kaynaşma yemeği İYİ Parti Merkez İlçe yönetimi tarafından düzenlenen akşam yemeği gerçekleştiril..
Öz otel açılışına katıldı Öz otel açılışına katıldı CHP Çanakkale Milletvekili, TBMM Başkalık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga köylerind..
  Spor HABERLERİ
Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Futsal turnuvasında Papen Mustafa rüzgarı Bayramiç ilçesinde AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen futsal turnuva..
 Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Başarılı voleybolculardan Kaymakam Can'a ziyaret Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise..
Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Lider Umurbey Belediyespor'un rakibi Çanakkale Gençlikspor Basketbol Yerel Lig Büyük Erkekler B Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdüren U..
Şahinali Terzi Dardanelspor’da Şahinali Terzi Dardanelspor’da Çanakkale Dardanelspor ara transferde 27 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu Ş..
  Dünya HABERLERİ
Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... Bilim adamları açıkladı! Sadakatsizlik geni bulundu... İsveçli bilim adamları, erkeklerde uyumsuzluğa, sadakatsizliğe, aile hayatında ..
Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Bartholomeos, 25. Yılını Gökçeada’da Kutladı Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 25'inci yılı nedeniyle Çan..
Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu Kadınlar Kütüphane Haftasında Sokakta Kitap Okudu AK Partili kadınlar, Kütüphane Haftasını sokakta kitap okuyarak kutladı.
Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple en yüksek kar rekorunu kırdı Apple, ilk çeyreğinde 18,4 milyar dolar kar elde ederek, dünya çapında halka açı..
  Yerel HABERLERİ
Biga'da deve güreşleri heyecanı Biga'da deve güreşleri heyecanı Çanakkale’nin Biga ilçesinde, yılın en büyük deve güreşi organizasyonu olan 3’nc..
Çanakkale'de  kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale'de kaçak göçmenleri taşıyan bot battı! 1 ölü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice mevkiinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na g..
resim yok İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ İŞTE ÇANAKKALE GAZETESİ
Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Boğaz Köprüsü İçin Çalışmalar Başladı Lapseki ile Gelibolu ilçelerimiz arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün f..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI